Devlet ve özel okul idarecilerinin okul kütüphanelerine bakış açılarının karşılaştırılması (Erzurum il merkezi örneği)
Public and private school managers viewpoints about school libraries: Sample of Erzurum province
- Tez No: 501068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacını, devlet ve özel okul idarecilerinin okul kütüphanelerine yönelik bakış açılarının incelenmesi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışma ile ilgili okul kütüphanelerine yönelik bilgiler, çalışmanın kuramsal kısmında yer almaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Çalışma ile ilgili verilerin elde edilmesinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Erzurum ili merkez ilçeleri olan Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerinde kütüphanesi bulunan tüm ortaöğretim kurumlarındaki kütüphaneden sorumlu toplam 48 okul idarecisi oluşturmaktadır. Anket yoluyla toplanan verilerin analizi yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma dağılımı bağlamında değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the views of state and private school administrators towards school libraries. In this respect, information on school libraries related to the study is included in the theoretical part of the study. Descriptive method was used in the research. The questionnaire technic was used in obtaining the data related to the study. The working group constitutes a total of 48 school administrators responsible for the library in all the secondary education institutions that have libraries in the districts of Aziziye, Palandöken and Yakutiye, which are the central districts of Erzurum province in the first semester of 2017-2018 academic year. The analysis of the data collected by the questionnaire was evaluated and interpreted in terms of percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation distribution.