Pseudomonas putida KT2440 suşuna ait selülaz geninin e. coli'ye klonlanması
Cloning of the cellulase gene from pseudomonas putida KT2440 strain into e. coli
- Tez No: 837628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KEMAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu tezin amacı biyogübre olarak kullanılabilen Pseudomanas putida KT2440 bakterisinin selülaz enzimini kodlayan genin klonlanmasıdır. Materyal ve Yöntem: P. putida KT2440 suşunun selülaz geninin in silico araçlarla incelenerek genom bilgileri ile selülaz geni tespit edilmiştir. Bu genin klonlanması için promotör ve yapısal gen bölgelerine ait primerler tasarlanmıştır. Belirlenen primerler ile P. putida KT2440 suşunun selülaz geni klonlanmış ve rekombinant stok kültürleri hazırlanmıştır. Bulgular: Tez çalışmasında, P. putida KT2440 suşuna ait hedeflenen selülaz gen bölgeleri PCR yöntemiyle çoğaltılmıştır. Vektöre aktarılan parçalar, rekombinant vektörlerle kompotent E. coli hücrelerine transforme edilmiştir. Tarama sonuçlarında tespit edilen rekombinant DNA parçaları için ilgili hücrelerin kültür stokları oluşturulmuştur. Sonuç: Selülaz genine ait DNA bölgesinin rekombinant hücre hatlarına transforme edilmesiyle rekombinant stok kültürler elde edilmiştir. Selülaz enzimi üzerine yapılacak araştırmalarda bu rekombinant kültürlerin kullanılması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to clone the gene encoding the cellulase of P. putida KT2440 which can be used as a biofertilizer. Material and Methods: The cellulase gene of P. putida KT2440 strain was analyzed by in silico tools and the cellulase gene was identified with genome information. Primers for promoter and structural gene regions were designed for cloning of this gene. The cellulase gene of P. putida KT2440 strain was cloned with the primers and recombinant stock cultures were prepared. Result: In this thesis, the targeted cellulase gene regions of P. putida KT2440 strain were amplified by PCR method. The inserts were transformed into competent E. coli cells with recombinant vectors. For the recombinant DNA fragments detected in the screening results, bacterial stock cultures of the relevant cells were established. Conclusion: Recombinant stock cultures were obtained by transforming the DNA region of the cellulase gene into recombinant cell lines. It will be possible to use these recombinant cultures in future research on cellulase enzyme.