Investigation of microRNAs roles during maize leaf growth response to pseudomonas putida
Pseudomonas putida ile inoküle edilen mısır bitkisinin yaprak büyüme cevabında mikroRNA genlerinin rolünün araştırılması
  1. Tez No: 578862
  2. Yazar: ÖMER İLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA ÖZDEN ÇİFTÇİ, DR. FATMA AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, bitki büyümesini teşvik eden Pseudomonas putida KT2440 rizobakterisinin mısır bitkisi ile etkileşimi sırasında mikroRNA (miRNA) genlerinin yaprak büyümesi üzerindeki olası rolünü araştırmaktır. Bu bağlamda, Mısır Araştırma Enstitüsü'nden (Sakarya / Türkiye) alınan 9 farklı mısır (Zea mays L.) hibriti P. putida ile inoküle edilerek, fide aşamasındaki yaprak büyüme tepkileri morfolojik, hücresel ve fizyolojik olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, mısır hibritlerinin P. putida'ya farklı büyüme tepkileri gösterdiği gözlenmiştir. P. putida'nın yaprak büyüme regülasyonundaki rolünü daha ayrıntılı araştırmak için yaprak uzama oranında 15%'lik artış saptanan Sasa139 hibridi, enzimatik ve transkripsiyonel çalışmalar için seçilmiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmalarda, antioksidan enzimlerin aktivitesinin büyüme bölgeleri arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. İnoküle edilen bitkinin büyüme bölgelerinde glutatyon redüktaz (GR) ve askorbat peroksidaz (APX) enzim aktivitelerinin istatistiksel olarak önemli derecede arttığı saptanmıştır. Hücre döngüsünün kontrol noktaları arasındaki geçişi kontrol eden hücre döngüsü genleri, her iki koşulda da meristem bölgesinde yüksek oranda ifade olduğu gözlenmiştir. Büyüme düzenleyici miRNA'lar ve tahmini hedef genlerinin ifadelerinin, büyüme bölgeleri arasında fark gösterdiği saptanmıştır. MiR160 ve miR169'un inoküle edilen bitkilerin olgunluk bölgesinde önemli derecede ifade oldukları tespit edilmiştir. Mir319 ve miR396'nın ifadelerinde, P. putida ile etkileşimi sırasında meristem ve olgunluk bölgelerinde önemli derecede artış saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile yaprak büyümesi sırasındaki mısır-miRNA-KT2440 üçlü etkileşimi ilk kez gösterilmiştir. PGPR etkileşimi sırasında hücre döngüsü genlerinin, büyümeyle ilgili miRNA'ların ve bunların tahmini hedef genlerinin transkripsiyonel analizleri, mısır yaprağının gelişim evrelerinde ilk kez gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the putative role of microRNA (miRNA) genes on the maize leaf growth response to plant growth promoting izobacteria Pseudomonas putida KT2440. For this context, 9 different maize (Zea mays L.) hybrids from Maize Research Institute (Sakarya/Turkey) were subjected to P. putida and their leaf growth response were evaluated at morphological, cellular and physiological at the seedling stage. As a results, maize hybrids were displayed different growth response to P. putida. In order to understand the leaf growth regulation response to P. putida, Sasa139 hybrid was selected for further enzymatic and transcriptional analyses as its leaf elongation rate were increased 15% in P. putida treated seedlings. It was observed that antioxidant enzymes activity difference between growth zones. Glutathione reductase (GR) and ascorbate peroxidase (APX) activity were significantly higher in the growth zones of inoculated leaves. Cell cycle genes that control switch between cell cycle checkpoints were highly up-regulated at meristem zone in both conditions. Growth-related miRNAs and their predicted targets were differentially expressed at growth zones. MiR160 and miR169 were significantly up-regulated at maturity in inoculated leaves. Mir319 and miR396 were significantly up-regulated at meristem and mature zones in response to P. putida. As a result, tripartite interactions of maize-miRNA-KT2440 during leaf growth have been shown for the first time in this study. Transcriptional analyzes of cell cycle genes, growth-related miRNAs and their predicted target genes during PGPR interaction have been shown for the first time in the developmental stages of maize leaves.