Pseudomonas putida KT2440 suşuna ait fitaz geninin E. coli' ye klonlanması
Cloning of the phitaz gene from Pseudomonas putida KT2440 strain into E. coli
  1. Tez No: 826919
  2. Yazar: METEHAN İDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KEMAL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu tezin amacı biyogübre olarak kullanılabilen Pseudomanas putida KT2440 bakterisinin fitaz enzimini kodlayan genini klonlamaktır. Materyal ve Yöntem: P. putida KT2440 suşunun fitaz geni biyoinformatik ortamda incelenmiş ve elde edilen genom bilgileri ile fitaz geni tespit edilmiş ve bu genin klonlanması için promotör ve yapısal gen bölgelerine ait primerler tasarlanmıştır. Elde edilen primerler ile P. putida KT2440 suşunun fitaz geni klonlanmış ve rekombinant stok kültürleri oluşturulmuştur. Bulgular: Tez çalışması kapsamında, P. putida KT2440 suşuna ait hedeflenen gen bölgeleri PCR yöntemiyle çoğaltılmış ve vektöre aktarılmıştır. Rekombinant vektörler kompotent E. coli hücrelerine transforme edilmiştir. Yapılan tarama sonuçlarında rekombinant DNA parçaları tespit edilmiş ve bu parçaları taşıyan hücrelere ait kültürler oluşturulmuştur. Sonuç: Fitaz genine ait DNA bölgesinin rekombinant hücre hatlarına transforme edilerek elde edilen suşlardan stok kültürler elde edilmiştir. İleride fitaz geni ve fitaz enzimi üzerine yapılacak araştırmalarda bu klonların kullanılması mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to clone the gene encoding the phytase enzyme of the bacteria Pseudomonas Putida used as a biofertilizer. Material and Methods: The phytase gene of the P. putida KT2440 strain was examined in bioinformatics and the phytase gene was determined with the obtained genome information, and a primer belonging to the promoter and structural gene regions was designed for the cloning of this gene. The phytase gene of P. putida KT2440 strain was cloned with the obtained primers and mutant stock cultures were created. Result: Within the scope of the thesis study, targeted gene regions of P. putida KT2440 strain were amplified by PCR method and transferred to the vector. Recombinant vectors were transformed into compotent E. coli cells. Recombinant DNA fragments were detected in the screening results and cultures of cells carrying these fragments were created. Conclusion: Rekombinant cultures were obtained from the strains obtained by transforming the DNA region of the phytase gene into recombinant cell lines. It seems possible to use these clones in future studies on the phytase gene and phytase enzyme.