Çeşitli meyve ve probiyotik bakterilerle fonksiyonel dondurma üretimi
Functional ice cream production with various fruit and probiotic bacteria
  1. Tez No: 837743
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Lactobacillus acidophilus DSM 20079 içeren probiyotik dondurma formülasyonuna yaban mersini (Vaccinium corymbosum L.) ve hünnap (Ziziphus jujube) püreleri %1 ve %3 oranlarında ilave edilmiştir. Meyve içermeyen kontrol grubu dahil olmak üzere 5 farklı çeşitte dondurma örneği üretilmiştir. Bu meyvelerin; probiyotik kültürün canlılığı, dondurmanın fonksiyonel, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkisi 60 günlük depolama boyunca incelenmiştir. Dondurma örneklerinin pH değeleri 5.86- 6.10 , titrasyon asitliği değerleri ise %0.32- 0.46 laktik asit arasında bulunmuştur. Depolamanın 60. gününde dondurma örneklerinin kuru madde içerikleri %35,46 ile %37,33 arasında değişmiştir. Hem yaban mersini hem de hünnap konsantrasyonundaki artışa bağlı olarak numunelerin kuru madde değerleri %35.46- 37.33 arasında değişmiştir. Dondurma örneklerinin hacim artışı değerleri %8.95- 14.98, kül içeriği değerleri ise %1.30- 1.50 olarak gözlenmiştir. Dondurmada sertlik değeri sonuçları istatiksel olarak anlamlı değildir. Dondurmaların erime değerleri depolama süresi boyunca incelenmiştir. Dondurma örneklerinin depolama boyunca renk analizi değerleri incelenmiştir. En yüksek L renk değeri kontrol grubunda ,en düşük L değeri ise %3 yaban mersini örneklerinde saptanmıştır. a renk değerinin en yüksek %3 yaban mersini örneklerinde en düşük ise kontrol örneklerinde görüldüğü belirlenmiştir. b renk değeri ise en yüksek %3 hünnaplı örneklerde en düşük ise %3 yaban mersini örneklerde belirlenmiştir. Fonksiyonel özellikler açısından probiyotik dondurmaların toplam fenolik madde içeriği tespit edilirken, FRAP ve DPPH yöntemlerine göre de antioksidan aktivitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1% and 3% of blueberry (Vaccinium corymbosum L.) and jujube (Ziziphus jujube) purees were added to the probiotic ice cream formulation containing Lactobacillus acidophilus DSM 20079. Five different types of ice cream samples were produced, including the fruit-free control group. These fruits; The viability of the probiotic culture and its effect on the functional, sensory and microbiological properties of ice cream were investigated during 60 days of storage. The pH values of the ice cream samples were between 5.86-6.10, and the titratable acidity values were between 0.32-0.46% lactic acid. On the 60th day of storage, the dry matter contents of the ice cream samples varied between 35.46% and 37.33%. Depending on the increase in both blueberry and jujube concentrations, the dry matter values of the samples varied between 35.46% and 37.33%. The volume increase values of the ice cream samples were observed as 8.95-14.98%, and the ash content values were observed as 1.30-1.50%. The hardness value results in ice cream are not statistically significant. The melting values of the ice creams were investigated during the storage period. Color analysis values of ice cream samples were examined during storage. The highest L color value was found in the control group, and the lowest L value was found in 3% blueberry samples. It was determined that a color value was highest in 3% blueberry samples and lowest in control samples. The b color value was determined the highest in 3% jujube samples and the lowest in 3% blueberry samples. For functional properties the total phenolic content of probiotic ice creams was determined while, antioxidant activity was determined according to FRAP and DPPH methods.