Hatay ve Adana illerinde koyun ve keçilerde akabane virus enfeksiyonunun serolojik olarak araştırılması
Serological investigation of akabane virus infection in sheep and goats in Hatay and Adana provinces
- Tez No: 837749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Akabane virus (AKAV) enfeksiyonu, ruminantlarda ekonomik kayıplara neden olan önemli viral bir enfeksiyondur. Enfeksiyon çoğunlukla yetişkin sığır, koyun ve keçilerde asemptomatiktir ancak intrauterin enfeksiyondan sonra anomolilere, abortlara , zayıf yavru doğumuna ve fötal ölüme yol açabilir. AKAV enfeksiyon varlığı Türkiye'nin farklı bölgelerinde bildirilmiştir, ancak Hatay ve Adana illerinin de içinde yer aldığı Akdeniz bölgesindeki varlığı hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada Adana ilinden 5 işletme ve Hatay ilinden 3 işletme olmak üzere birbirinden bağımsız koyun ve keçilerin bir arada barındırıldığı halk elindeki toplam 8 farklı işletmeden serolojik kontrol amaçlı kan serumu örneklendi. Adana ilinden örneklenen koyunlarda %24,03 (50/208), keçilerde %36,4 (91/250), toplam hayvan sayısı birlikte değerlendirildiğinde ise %30,78 (141/458) oranında seropozitiflik tespit edilmiştir. Hatay ilinden örneklenen koyunlarda %66,66 (30/45), keçilerde %56,75 (21/37), toplam hayvan sayısı birlikte değerlendirildiğinde ise %62,19 (51/82) oranında seropozitiflik tespit edildi. Yapılan bu çalışma ile Hatay ve Adana illerinde koyun ve keçilerde AKAV enfeksiyonunun serolojik olarak varlığını seroprevalansı hakkında bilgi elde edilmesi ve güncel veriler ile literatüre katkı sağlanması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Akabane virus (AKAV) infection is an important viral infection that causes economic losses in ruminants. Infection is mostly asymptomatic in adult cattle, sheep and goats, but can lead to anomalies, abortions, poor offspring and fetal death after intrauterine infection. The presence of AKAV infection has been reported in different regions of Turkey, but there is limited information about its presence in the Mediterranean region, including the provinces of Hatay and Adana. In this study, blood serum for serological control was sampled from a total of 8 different enterprises in the hands of the public, where independent sheep and goats were housed together, 5 enterprises from Adana and 3 enterprises from Hatay. Seropositivity was found to be 24.03% (50/208) in sheep sampled from Adana province, 36.4% (91/250) in goats, and 30.78% (141/458) when the total number of animals were evaluated together. Seropositivity was found to be 66.66% (30/45) in sheep sampled from Hatay province, 56.75% (21/37) in goats, and 62.19% (51/82) when the total number of animals were evaluated together. With this study, it was aimed to obtain information about the serological presence and seroprevalence of AKAV infection in sheep and goats in Hatay and Adana provinces and to contribute to the literature with current data.