Ankara ili Altındağ ilçesi kanatlı eti tüketimi ve tüketici tercihleri
Poultry meat consumption and consumer preferences in Altindağ district of Ankara province
  1. Tez No: 837750
  2. Yazar: ABDURRAHMAN EMRE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Ankara'da yaşayan tüketicilerin beyaz et tüketim ve tüketim eğilimlerini belirlemek amacıyla hazırlanmış bir tez çalışmasıdır. çalışmada, tüketicilerin beyaz et satın almalarını ve tüketmelerini etkileyen zevklerini, tercihlerini ve alışkanlıkları incelenmiştir. Çalışmanın amacı, tüketici davranışlarını ve tüketim alışkanlıklarını tüketimle bağlantılı olarak incelemektir. Araştırmanın anket çalışmasında farklı konulara göre gruplandırılmış 30 soru toplam 399 kişiye yöneltilmiştir. Anket katılımcılarının eğitim düzeyi ve aile yapısı incelenerek gelir düzeyleri, tavuk tercihleri, karar verme ve satın alma süreçleri belirlenmiştir. Araştırma materyalini Ankara'daki anket uygulamasından elde edilen veriler oluşturmaktadır. Ayrıca ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak yayınlanan istatistiki bilgileri ve son yıllarda farklı araştırmacılar tarafından farklı bölgeler için yapılmış yerli ve yabancı çalışmalardan faydalanılmıştır. Hazırlanan anket farklı konulara göre gruplandırılmış 30 sorudan oluşmaktadır. Saha çalışmasından önce anketin uygulanacağı katılımcılar için bazı ön koşullar belirlenmiştir. Birincisi, anketi cevaplayan kişinin en az bir yıldır Ankara'da yaşadığı şartı koşulmuştur. Daha sonra kişinin beyaz et yemesine izin verilip verilmediğini, 18 yaşından büyük olup olmadığını ve aylık sabit bir geliri olup olmadığını kontrol edilmiştir. Son olarak anketi haneden sadece bir kişi ile yapmaya çalışırlar. Çalışmada oransal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmalar, tavuk eti tüketiminin tüketicilerin gelir düzeyleri ile doğru orantılı olduğunu göstermektedir. Bireylerin gelir artışının kırmızı et tüketiminden ziyade ama tavuk eti tüketimini arttırdığı görülmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden biri Ankara ili ve ilçelerinde çok sayıda tavuk ve tavuk ürünleri satan firma bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study is a thesis study prepared to determine the white meat consumption and consumption trends of consumers living in Ankara. In this study, consumers' tastes, preferences and habits that affect their purchasing and consumption of white meat were examined. The aim of the study is to examine consumer behavior and consumption habits in connection with consumption. In the survey study of the research, 30 questions grouped according to different subjects were directed to a total of 399 people. By examining the education level and family structure of the survey participants, their income levels, chicken preferences, decision making and purchasing processes were determined. The research material consists of the data obtained from the survey application in Ankara. In addition, the statistical information published regularly by the relevant institutions and the domestic and foreign studies conducted by different researchers for different regions in recent years have been used. The prepared questionnaire consists of 30 questions grouped according to different topics. Before the fieldwork, some prerequisites were determined for the participants to whom the questionnaire would be administered. First, it was stipulated that the person answering the questionnaire has lived in Ankara for at least one year. Then it was checked whether the person is allowed to eat chicken, whether he is over 18 years old and if he has a fixed monthly income. Finally, they try to do the survey with only one member of the household. Proportional sampling method was used in the study. Studies show that chicken meat consumption is directly proportional to the income level of consumers. It is seen that the income increase of individuals increases the consumption of chicken meat rather than the consumption of red meat. One of the main reasons for this is that there are many companies selling chicken and chicken products in Ankara province and its districts.