Hastane çalışanlarında örgütsel adalet algısı ve ikincil travmatik stresin tükenmişlik ile ilişkisi
Organizational justice and the relationship between of secondary traumatic stress and burnout in hospital employees
- Tez No: 837758
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Yönetimi, İşletme, Psychology, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık sektöründe çalışanlar fiziksel ve psikolojik olarak yüksek risk grubunda bulunmaktadırlar. Kurumun geleceği için örgütsel adalet algılarının yüksek olması beklenir. Sağlık çalışanları ikincil travmatik stres ve tükenmişlik yaşama riski en yüksek olan meslek gruplarındandır. Bu çalışmada örgütsel adalet, ikincil travma stresi ve tükenmişlik kavramları açıklanmış, sağlık çalışanlarına göre yorumlanmış ve tükenmişlikten bireysel ve örgütsel korunma yolları ve önlemleri hakkında önerilerde bulunulmuştur. Örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik ilişkisini; ikincil travmatik stres ve tükenmişlik ilişkisini ve bu değişkenlerin demografik özellikler ile ilişkisini incelemek için bir araştırma yapılmıştır. Örgütsel adalet algısı ve ikincil travmatik stresin birlikte test edildiği ve anlamlı ilişkilerin saptandığı ilk araştırma niteliğinde olduğu düşünülmektedir. Gelecek araştırmalara örnek olması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örnekleminde Ankara'daki bir özel hastanede çalışan 268 kişi yer almaktadır. Veri toplamak amacıyla Maslach Tükenmişlik Envanteri, Örgütsel Adalet Anketi, İkincil Travmatik Stres Anketi ve Demografik Bilgi Anketi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS Programı aracılığı ile test edilmiştir. Verilerin analizinde ise; cronbach alpha, frekans, pearson momentler korelasyon analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi, çoklu varyans analizi, lds post hoc testi, basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre örgütsel adalet algısı ve tükenmişlik arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. İkincil travmatik stres ve tükenmişlik arasında da pozitif yönlü güçlü bir ilişki saptanmıştır. Tükenmişliğin meslek gruplarına ve meslekte kalma süresine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare professionals are in the high-risk group physically and psychologically. Perceptions of organizational justice are expected to be high for the future of the institution. Healthcare workers are among the occupational groups with the highest risk of experiencing secondary traumatic stress and burnout. In this study, the concepts of organizational justice, secondary trauma stress, and burnout have been explained, interpreted in the view of healthcare professionals, and recommendations are made about individual and organizational protection methods from burnout. The study was conducted in healthcare workers aimed to examine relationship between secondary traumatic stress and burnout and relationship between organizational justice perception and burnout and relationship of these variables with demographic characteristics. It is thought to be the first study in which perception of organizational justice and secondary traumatic stress were tested together and significant relationships were detected. It is intended to be an example for future research. The sample of the study includes 268 people working in a private hospital in Ankara. On purpose of collecting data, Maslach Burnout Inventory, Organizational Justice Questionnaire, Secondary Traumatic Stress Questionnaire and Demographic Information Questionnaire were used in this study. The data obtained have been tested through the SPSS Program. In analyzing the data, cronbach's alpha, frequency, pearson correlation analysis, t-test, one-way anova, multiple anova, post hoc lds test, simple linear regression analysis was used. According to the results of the research, there is a negative significant relationship between the perception of organizational justice and burnout. Also, there is a strong positive significant relationship between secondary traumatic stress and burnout. It was concluded that burnout showed a significant difference according to occupational groups and duration of stay in the occupation.