Akıllı güç kaynağı ile kontrol edilen bilgisayar soğutma sistemi
Computer cooling system controlled by intelligent power supply
- Tez No: 837762
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzdeki hızla gelişen dünyada, bilgisayarlar önemli bir yer edinmiş ve insanların ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir role sahip olmuştur. Bu teknolojik gelişmeler, tarımdan uzay araştırmalarına, bankacılıktan eğlence sektörüne kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Ancak bilgisayar teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu sistemlerde soğutma ve verimlilik gibi problemler ortaya çıkmıştır. Yarıiletken teknolojisinin temel sorunları, bilgisayar teknolojisinin gelişimini ve verimliliğini önemli ölçüde sınırlayan faktörlerden biridir. Bu sorunların en belirgin örneği, yarıiletken içeren malzemelerin ısınma problemidir. Isınma sorununun çözülememesi, yarıiletken malzemelerin işlevselliğini kaybetmesine yol açmaktadır. Bilgisayar sistemlerindeki bir diğer önemli sorun, sistem içinde oluşan ısının dış ortama aktarılması zorluğudur. İşlemciler ve ekran kartları gibi bileşenler, bilgisayarın en yoğun ısı üreten parçalarıdır. İşlemci soğutucuları, iç ortamdaki hava ile etkileşime girerek soğutma işlemini gerçekleştirir. Ancak bu yaklaşım, soğutucuların verimliliğini azaltmaktadır. İşlemci ve ekran kartı gibi donanımların verimli bir şekilde soğutulabilmesi için dış ortamdan fanlar aracılığıyla alınan soğuk hava, işlemcinin soğutucu parçaları üzerinden geçerek ısının dış ortama transferini sağlar. Bilgisayarın bulunduğu ortamın hava sıcaklığı, bilgisayarın çalışma sıcaklığını doğrudan etkilemektedir. Bu hava döngüsü sırasında, toz ve nem gibi unsurlar bilgisayar içine girebilmektedir. Hava yoluyla giren bu parçacıklar, bilgisayarın iç donanımları ve fanları üzerinde birikerek soğutma verimliliğini olumsuz etkiler. Soğutma verimliliğinin düşmesi sonucunda, bilgisayarlar daha yüksek sıcaklıkta çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bilgisayar donanım parçalarının bulunduğu ortamın sıcaklığından bağımsız ve verimli bir şekilde soğutulabilmesidir. Bu sayede bilgisayar sistemleri daha kararlı, verimli ve uzun ömürlü olabilir.
Özet (Çeviri)
In our rapidly developing and ever-changing world, computers have become a significant presence and play an important role in meeting people's needs. However, with the advancement of computer technologies, problems such as cooling and efficiency have emerged. The fundamental issues of semiconductor technology have become a major obstacle to the development and efficiency of computer technology. One of the prominent challenges is the heating problem associated with semiconductor-based materials. Failure to address the heating issue results in the loss of functionality of semiconductor materials. Another significant problem in computer systems is the transfer of heat generated within the system to the external environment. Processors and graphics cards are the major heat-producing components of computers. The cooling process of processor coolers through interaction with the ambient air inside the computer reduces their efficiency. To ensure efficient cooling of components such as processors and graphics cards, cold air from the external environment is brought into the system through fans and is passed over the cooling components of the processors, facilitating the transfer of heat to the outside environment. The ambient temperature of the computer's operating environment directly affects its working temperature. During this air circulation, particles like dust and moisture can enter the computer, forming layers on the internal hardware and fans, thereby reducing cooling efficiency. As a result of decreased cooling efficiency, computers operate at higher temperatures. The aim of this study is to achieve independent and efficient cooling of computer hardware components from the ambient temperature of the environment in which they are located. This would enable computer systems to be more stable, efficient, and durable.