Dijitalleşme yolunda finansal teknolojinin bankacılık işlemlerinde kullanımı ve Türkiye uygulaması
The use of financial technology in banking trancastions ön the path to digitalization and its application in Turkiye
  1. Tez No: 837761
  2. Yazar: HÜLYA ERÖZ KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı dijitalleşme yolunda finansal teknolojinin bankacılık işlemlerinde kullanımı ve Türkiye'de uygulanma alanlarını araştırmaktır. Gelişen hızlı teknoloji ile bireylerin hayat şekilleri ve günlük rutinleri de değişmiş ve hizmet aldıkları kurumlardan beklentileri de bu yönde evrilmeye başlamıştır. Günümüzde hemen herkesin günlük hayatında neredeyse vazgeçilmez hale gelen finansal işlemler, bireyler açısından vakit kaybedilmemesi gereken ve bütün isteklerinin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi gereken bir noktaya geldiğinden, finansal teknolojilerinde gelişmesi kaçınılmaz olmuştur. Çalışmaya 260 kişi katılmıştır. Katılımcıların en çok vadesiz mevduat hizmetini kullandığı ve finansal ekosistem içerisinde en çok mobil internet bankacılığını bildiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların cinsiyetleri ile Algılanan Kullanım Kolaylığı altboyutunda, Gerçekleşen Davranış altboyutunda, uyumluluk altboyutunda, niyet altboyutunda, kolaylaştırıcı koşullar altboyutunda, güven altboyutunda, öznel normlar altboyutunda, öz yeterlik altboyutunda, algılanan davranışsal kontrol altboyutunda; yaşları ile niyet altboyutunda; medeni durumları ile güven altboyutunda; aylık gelir durumları ile algılanan fayda altboyutunda, niyet altboyutunda, kolaylaştırıcı koşullar altboyutunda, öznel normlar altboyutunda ve algılanan davranışsal kontrol altboyutunda istatistiki olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to the use of Financial technology in banking transactions on the path to digitalization and ıts application in Turkey. With the developing fast technology, the lifestyles and daily routines of individuals have also changed and their expectations from the institutions they receive service have started to evolve in this direction. Financial transactions, which have become almost indispensable in the daily life of almost everyone today, have come to a point where time should not be lost for individuals and all their wishes must be fulfilled quickly, so it has become inevitable to develop in financial technologies. 260 people participated in the study. It has been determined that the participants use the demand deposit service the most and they know mobile internet banking the most in the financial ecosystem. As a result of the research, participants' genders were determined in the Perceived Ease of Use sub-dimension, Actual Behavior sub-dimension, compatibility sub-dimension, intention sub-dimension, facilitating conditions sub-dimension, trust sub-dimension, subjective norms sub-dimension, self-efficacy sub-dimension, and perceived behavioral control sub-dimension; age and intention sub-dimension; marital status and trust sub-dimension; Statistically significant differences were found in monthly income status and perceived utility sub-dimension, intention sub-dimension, facilitating conditions sub-dimension, subjective norms sub-dimension and perceived behavioral control sub-dimension.