Tanklarda, farklı su giriş düzeni ve farklı stok yoğunluğunun levrek larvalarının gelişimi üzerine etkileri
The Effects of different water inlet systems and different stock density to the development of sea bass larvae
- Tez No: 83780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET 1970 yılında ilk araştırmalar ile başlıyan Akdeniz akuakültürü, yakın yıllarda marikültürün teknik gelişimi ve bilimsel başarısı ile 1996'da 40.000 ton üretim yapılması şeklinde olmuştur ( 1992'de 16.000 ton iken). Deniz balıklan yetiştiriciliğinde yavru balık ihtiyacınının karşılandığı doğal stokların azalmasıyla kuluçkahanelerde üretim teknolojisinin önemi artmıştır. Bundan dolayı larva üretimi üzerine araştırmaların gerekliliği önem kazanmıştır. Bu çalışmada; Tanklarda, farklı su girişi ve farklı stok yoğunluğunun Levrek larvalarının gelişimine etkileri araştırılmıştır. 2 yıl süren bu çalışma levrek larvalarının biyolojik döngüsü dahilinde ihtiyacı olan fitoplankton, rotifer, artemia kültürü gibi canlı yem üretimleri, ayrıca anaç balıklardan yumurta alımı, yumurtaların inkübasyonu, pre ve post larval dönem yetiştiriciliği aşamalarıyla gerçekleşmiştir. Seçilmiş anaçlardan alman 1051 gr yumurta 3 farklı ( 50 bin, 100 bin, 150 bin larva ) stok yoğunluğunda, 3 farklı su giriş sistemli tankta inkübasyona alınmış ve üretime başlanmıştır. inkübasyon ve üretim aynı tanklarda yapılmıştır. Larvalar ilk 10 gün rotifer ile beslenmiş, takiben artemia ve mikrogranül yem ile beslenmeye devam edilmiştir. Tanklara su giriş sistemleri aşağıdaki şekilde dizayn edilmiştir. I : (İNLET) Tankın yüzey suyunun 15 cm altında olacak şekilde ve tank kenarına 45° açı ile verilen yatay girişli su katılımı.VI N : (NOKTA) Tankın konik kısmına kadar uzanan ve üzerinde dikdörtgen delikler olan dik boru. S : (SPREY) Tankın yüzey suyu film tabakasının 2 cm altında olan ve tank merkezine doğru uzanan yatay boru. Üretim boyunca çevresel parametreler ve yumurta kalitesi, yumurta açılımları, mide doluluk oranlan, hava kesesi oluşumları, yaşama oranları bulunmuş, 5 ayrı yaş grubunda boy ve ağırlık ölçümleri alınmıştır. Elde edilen değerlerle larvaların büyüme özellikleri aşağıdaki formüllerle hesaplanmıştır. Boyca Oransal Büyüme ( OTL) : In - ln-ı /ln-ı * 100 Ağırlıkça Oransal Büyüme (OW ) : Wn-Wn-ı/ Wn-ı * 100 Boyca Anlık Büyüme (GL) : İn L - İn L-ı / t Ağırlıkça Anlık Büyüme (GW) : lnW-lnW-ı/ t Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. Larval yetiştiricilikte yaşama oranım ve gelişmeyi doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelen çözünmüş oksijen miktarı ( yapılmış araştırmalarda olduğu gibi ) üretim boyunca N (nokta) tipinde 5 mg/lt'nin altına düşmemiştir. En yüksek yumurta açılım oranlan N (nokta) tipinde %93 oranında 100 bin'lik stok yoğunluğunda gerçekleşmiştir.VII Mide doluluk oranlan 13. ve 15. Günde I ve N tipi tanklarda % 100 doluluğa ulaşmıştır. Bu değerlerle tanktaki hidrodinamik yapının besin alımına etkisi ve uygun stok miktarı tespit edilmiştir. Hava kesesi oluşumunda çok bariz farklılıklar olmamasına rağmen N tipi tankta diğer tanklardan daha kısa bir sürede % 100 'e ulaşmıştır. Yaşama oranlan açısından N tipi 100 bin stoklu tankta en yüksek oran elde edilmiştir ( %28 ). Genel olarak N ve I tipi tanklardaki yaşama oram S tipine göre daha başarılıdır. Büyüme özellikleri açısından I ve N tipi tanklarda Levrek larvalarının büyüme özellikleri S tipi tanklara göre daha yüksektir. Tüm büyüme parametreleri açısından N tipi tanklarda ve 100 bin stok grubunda gerek mutlak boy gerekse mutlak ağırlık açısından bariz bir büyüme farklılığı bulunmuştur. Üretim başarısı açısından tankların kontrollü bir şekilde kullanılması ve kontrollü kullanımda ise tankın su giriş ve çıkış sistemlerinin dizaynının en önemli etkenlerden biri olduğu elde edilen sonuçlarla gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The Mediterranean aquaculture which beginet with the first studies in 1970, reached to big dimensions with the technical development and scientiful success of sea aquaculture recently. With the increasing of the production, the fingerling necessity reached to big amounts. By the decreasing of the natural stocks, the importance of the production technology in hatcheries increased. So that, the necessitiy of the studies on larval rearing become important. In this study, the effects of different water inlet and stock density in the tanks to the development of seabass larvae explored. This two year lasted study worked in the sections of the production of living feet like phytoplancton culture, rotifer culture, artemia culture which the seabass larvae needs in their biological cyclus, and spowning eggs from broodstock, the incubations of eggs, the rearing in the pre and post-larval period. The 1051 gr eggs taken from each choosen broodstock were taken to incubation in three different stock density (50.000, 100.000, 150.000 larvae), three different water inlet systemed tanks and began to rearing. Incubation and rearing were done in the some tanks.IX The larvae that hatched eggs were feeded with rotifer in the first 10 days and then continued with artemia and microgranul feed. Different water inlet systems were designed like this. I : Inlet type N : Source type S : Spray type During the rearing, environmental parameters, egg quality, hatching egg the proportions of stomach filling, swim bladder, survival rate, length and weight measures in different five age groups were taken. With the taken dates, the development of the larvae were calculated with the formules below Proportionally Growth for length ( OTL) : In - In-! /ln-1 * 100 Proportionally Growth for Weigth (OW ) : Wn - Wn-1 / Wn-1 * 100 Specific Growth Rate for Length (GL) : In L - In L-ı / t Specific Growth Rate for Weigth (GW) : In W - In W-ı / t After the study, the following dates are foundX 02, which is the main factor that directly effects the survival rate and development in the larvae rearing, is found in the highest amount in type N like in the studies done before. O2 didn't decrease below 5 mg/lt., The highest hatching rate of egg dehiscenses become in type N with 93% and in 100.000 stock density. The highest proportions of stomach filling in 13 and 15. Day are reached to 100% in type I and N type tanks. With this dates, the effect of the hydrodynamical structure to intake of nourishments and the avilable amounth of stock are taken. Thoung there is no clear differences in the swimbladder, in tank N type reached to 100% in less time than the others. Survival rate in N typed 100.000 stocked tank the highest rotio (28%) is taken. In general the survival rate is more successful in N and I typed tanks than S typed. The quality of development of seabass larvae in tanks I and N are more than type S. With all growth parameters, in type B and 100.000 stoched group in either absolute length or absolute weight there is a clear difference, with others. By then taken results, it is observed that for the succession of the production using the tanks in a controlling way and if in controlling usage the desing of water inlet and outlet systems are one of the most important factors.