An Investigation for the benefication of colemanite ore by flotation
Kolemanit cevherinin flotasyon yolu ile zenginleştirilmesinin araştırılması
  1. Tez No: 83781
  2. Yazar: İBRAHİM KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR CÖCEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
V Günümüz teknolojisinde, bor tuzlarının pek çok endüstri dalında aranılan hammaddelerinden olması ve ülkemiz dünya bor rezervinin yaklaşık % 70' ine sahip olması bu hammaddenin Türkiye için önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada Eti Holding A.Ş.'ye bağlı Bigadiç boraks işletmesinin Simav Yeraltı ocağı 2.damarından alınmış % 333.49 B2O3 tenörlü numunelerden yüksek tenörlü kolemanit konsantresi elde etmek için optimal flotasyon şartlan araştırması yapılmıştır. Öncelikle deneylerde kullanılacak numune, kırma, eleme, öğütme ve tane irilik dağılımı işlemlerinden geçirilmiştir. Ayrıca difraksiyonu çekilmiş, komple kimyasal analizi yapılmıştır. Mikroelektroforez tekniği ile kolemanitin elektrokinetik özellikleri belirlenmiştir. Kolemanitin oda sıcaklığında sudaki çözünürlüğü ve kolemanit içeren sulu süspansiyonların pH değerleri tayin edilmiştir. Kolemanitin selektif ayırımında kil mineralleri kolemanit yüzeyini sılam kaplayarak önemli problem yaratmaktadır. Bu yüzden sılam kaynağı olarak bilinen kil minerallerini atmak ve B2O3 tenorunu yükseltmek için aşındırman yıkama ve yaş eleme metotları kullanılmıştır. Bu işlemler sonucunda % 16.32 B203 tenörlü killi malzemenin % 24.38'si atılarak % 39.07 B2O3 tenörlü ön konsantre elde edilmiştir. % 39.07 B203 içeren ön konsantreler değişik sürelerde öğütülmüş ve bu numuneler ile flotasyon deneyleri yapılarak malzemenin % 92'sinin 0.212 mm elekten geçtiği tane boyutu en uygun olarak saptanmıştır. Sılam uzaklaştırma ve öğütme işlemlerinden sonra elde edilen ön konsantre kaba flotasyondan ve temizleme flotasyonundan geçilerek etkin olan tüm parametreler araştırılmıştır. Sonuç olarak optimal şartlarda % 47.80 B203 tenörlü kolemanitVI konsantresi % 91.51 verim ile elde edilmiş olup, bu değer orijinal cevhere göre % 80.63'e denk gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this work, optimal flotation conditions to obtain colemanite concentrate from ETİ HOLDING A.Ş Bigadiç boron mine has been studied. In today's technology, borax salts are extensively used in many industries. Turkey has approximately 70 % of the world borax reserves. Therefore, borax is crucial for Turkey. In this work, optimal flotation conditions to obtain high grade colemanite concentrate from Eti Holding A.Ş Bigadiç Boron Mine has been investigated. Colemanite ore samples (33.49 °b B;03) used for flotation tests were taken from the second seam of Simav Underground Mine. Firstly the test samples were subjected to crushing, sieving, grinding and particle size distribution and identifying tests (X-ray diffraction analysis, complete chemical analysis). Later electrokinetic properties of colemanite have been investigated using microelectrophesis technique. The solubility of colemanite in water at ambient temperature and pH values of colemanite containing aqueous suspensions have been determined. Clay minerals are the major source of slime coating and cause problems in selective seperation of colemanite so that desliming processes were carried out to obtain preconcentrate by attrition scrubbing and wet screening. At the end of that processes, preconcentrate with 39.07 % B203 was achieved by discarding 24.38 % of clay material by weight with 16.32 % B203 content. Preconcentrates with 39.07 % B203 grade were subjected to different time periods of grinding operation. After conducting several flotation tests with the material produced over different grinding time periods. Optimum grinding size of particles was found as 92 % of material passing 0.212 mm sieve.IV After desliming and communition processes, rougher flotation of the preconcentrate samples has been carried out. Following rougher flotation, colemanite concentrate produced has been further upgraded by cleaning flotation. All of the effective parameters have been researched. Finally clean concentrate of 47.80%B2O3 can be obtained with flotation recovery of 91.51 % within optimal conditions. This value of recovery equals to 80.63 % according to original colemanite ore samples.