Elastic-plastic stress analysis in multiple layered composite plates with holes
Delikli çok tabakalı kompozit plaklarda elastik-plastik gerilme analizi
- Tez No: 83779
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
VI ÖZET Fiber metal matriks ve fiber plastik matriks gibi kompozit malzemeler gün geçtikçe gelişerek mükemmel mekanik özelliklere sahip olmaktadır. Ticari alanlara dönük uygulamalardan önce, onlara malzeme özelliklerinin karakterize edilebilmeleri için değişik testler uygulanması gerekmektedir. Malzemelerin yüksek mekanik özelliklere sahip olmaları malzemeye daha fazla yük taşıma kapasitesi kazandırır. İyi bir süneklilik ise ani ve yıkıcı hasarların meydana gelmesini önler. Tabiatta aynı malzemede yüksek dayanım ve iyi bir süneklilik aynı anda bulunmaz. Bu farklı özelliklerin aynı malzemeye indirgenmesi gerekmektedir. Kompozit malzemelerin metal malzemelere göre önem kazanmaları bir çok özellilerinin metallerinkine nazaran geniş bir ölçüde olmasıdır. Bu her zaman bir üstünlük anlamına gelmez. Bu geniş özellik farkı kompozitlerin yerini metallerin dolduramayacağım gösterir. Bu çalışma üç ana temelden oluşur. Birincisi, metal takviyeli termoplastik (polyethylene F.2-12) matriks, kompozitlerin imali, ikincisi; numune hazırlama ve deneysel çalışmalarla mekanik özelliklerin tespiti ve son olarak da elde edilen sonuçların, bilgisayar yardımıyla sonlu elemanlar metodu kullanılarak incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Advanced composite materials such as fiber reinforced plastic (FRP) and fiber reinforced metal (FRM) which have excellent mechanical properties have been recently developed. Before supplying them for commercial, we should perform various kinds of tests for characterizing their material properties. If a material has high capacity of carrying load, then it is called to have high mechanical properties. A good elasticity prevents the occurrence of sudden cracking deformations. It is very difficult to find materials which are both strong and elastic. What makes composite materials preferred over metalic materials is their having a much wider range of properties. Because of this, metals would not replace the composites where many requirements should be met. This study based on the three main stage. The first is that, manufacture of metal reinforced thermoplastic (Polyethylene F2-12) matrix composites and improve the product methods. The second, specimen preparation and finding the machine properties with the experiment. And the last, analyzing the result with finite element method by computer.