'Çıtır Çıtır Felsefe' adlı çocuk kitap serisinin kök değerler açısından incelenmesi
An investigation of the children's books series called Les Goûters Philo in terms of root values
- Tez No: 837822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu araştırmada Çıtır Çıtır Felsefe serisindeki kitapların, Milli Eğitim Bakanlığı ders öğretim programlarında ortak olarak yer alan 10 kök değer (adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik) açısından incelenerek ortaya konulması amaçlanmıştır. Değerlerin edinilmesi sadece belli bir dönemi kapsamamaktadır. Karakter gelişimi ve ahlak gelişiminde olduğu gibi değerleri kazanma da bireyin hayatı süresince devam etmektedir. Bu süreçte değerlerin kazandırılmasında büyük rollerden birisini çocuk kitapları üstlenmektedir. Bu araştırmayla, hem aile tarafından hem de okullarda çocuklara aktarılmaya ve edindirilmeye çalışılan değerlerin çocuklara kitaplar üzerinden değer eğitiminin yapılabileceği dikkate alındığında Çıtır Çıtır Felsefe kitaplarının bu konudaki yeri ve önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Ayrıca çocuklara değer eğitimi yapılırken ailelere ve öğretmenlere bu kitapların kolaylık sağlayabileceği; bu yönüyle Çıtır Çıtır Felsefe kitaplarının değerler bağlamında örnek teşkil edebileceği, değerler eğitiminde evde ve okullarda okutularak faydalanılabileceği düşünülmüştür. Araştırmada nitel araştırma modellerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. İlgili literatür taramasına dayalı olarak yapılacak araştırmanın veri kaynağını Çıtır Çıtır Felsefe serisindeki 25 çocuk kitabı oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Betimsel analizde amaç, elde edilen bulguları düzenleyip ve yorumlayıp okuyucuya bilgi vermektir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında en fazla kök değere yer veren çocuk kitabı Adalet ve Haksızlık; en az yer veren çocuk kitabı ise Gerçekten ve Yalancıktan kitabıdır. Çıtır Çıtır Felsefe serisinde kök değerlerin tamamına yer verildiği; bunlardan en fazla yer verilen kök değerlerin sorumluluk ve öz denetim; en az yer verilen kök değerlerin vatanseverlik ve dürüstlük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda Çıtır Çıtır Felsefe kitaplarının kök değerlerin aktarılmasında kullanılabileceği neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine and present the books in the Les Goûters Philo series in terms of 10 root values (justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and helpfulness) that are common in the curriculum of the Ministry of National Education. Acquisition of values does not only cover a certain period. As with character development and moral development, acquiring values continues throughout an individual's life. In this process, children's books play one of the major roles in imparting values. With this research, it was aimed to draw attention to the place and importance of this technology in the Les Goûters Philo books, without taking into account the fact that children have begun to be transferred both by the family and in schools and that value education can be done through the books in the values they are trying to acquire. In addition, these books can provide convenience to families and teachers when teaching values to children; In this respect, it is thought that Les Goûters Philo books can serve as an example in the context of values and can be used in values education by teaching them at home and in schools. The document analysis method, one of the qualitative research models, was used in the research. The data source of the research, which will be based on the relevant literature review, consists of 25 children's books in the Les Goûters Philo series. Descriptive analysis was used to analyze the data in the study. The purpose of descriptive analysis is to organize and interpret the findings and provide information to the reader. Considering the research results, the children's book that includes the most root values is Justice ande Injustice; the children's book with the least amount of space is Really and Fakely. In the Les Goûters Philo series, all the root values are included; the most frequently mentioned root values are responsibility and self-control; It was concluded that the least mentioned root values are patriotism and honesty. Therefore, it has been concluded that“Les Goûters Philo”books can be used to transfer root values.