Splenektomili Hastalarda COVİD-19 Klinik Seyri
Clinical course of COVİD-19 in patients with splenectomy
- Tez No: 837882
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Splenektomi, orak hücre hastalığında spontan olarak gelişmekle birlikte; travma ve bazı hematolojik hastalıklarda etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada amacımız dalak fonksiyonu korunmuş bireylere göre enfeksiyon etkenlerinden daha ağır etkilendiği bilinen splenektomili hasta/bireylerde COVİD-19 enfeksiyon riskini, hastaneye yatış ve sağkalım parametrelerini belirlemektir. Aynı zamanda bu hasta grubunda SARS-CoV-2 enfeksiyonuna ve aşılamaya serolojik yanıtı araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Erişkin Hematoloji kliniğine Haziran 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında kontrole gelen, çalışma şartlarına uyan toplam 130 splenektomili hasta çalışmaya alındı. Epidemiyolojik veriler, demografik bilgiler, klinik özellikler (splenektomi nedeni, COVİD-19 enfeksiyon ve aşı durumu), laboratuvar ve görüntüleme verileri hastaların tıbbi kayıtları analiz edilerek toplandı. SARS-CoV-2'ye karşı yüksek afiniteli antikorların kantitatif tayini için ECLIA yöntemi kullanıldı. İstatistiksel analiz, Windows için SPSS (22.0 sürüm) yazılım programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 130 kişi içinde COVID-19 tanı sıklığı %37,7, hastaneye yatış sıklığı %40,8 olarak tespit edildi. Takipleri boyunca 10 hastada komplikasyon gelişmiş olup en sık görülenler aritmi ve tromboembolidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although splenectomy develops spontaneously in sickle cell disease; ıt is used as an effective treatment method in trauma and some hematological diseases. In this study, our aim was to determine the risk of COVID-19 infection, hospitalization and survival parameters in splenectomy patients/individuals who are known to be more severely affected by infectious agents than individuals with preserved splenic function. We also aimed to investigate the serological response to SARS-CoV-2 infection and vaccination in this patient group. Materials and Methods: A total of 130 patients with splenectomy, who were admitted to Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Adult Hematology outpatient clinic between June 2022 and January 2023, and who met the study conditions, were included in the study. Epidemiological data, demographic information, clinical characteristics (cause of splenectomy, COVID-19 infection and vaccination status), laboratory and imaging data were collected by analyzing the medical records of the patients. ECLIA method was used for the quantitative determination of high-affinity antibodies against SARS-CoV-2. Statistical analysis was performed using the SPSS (version 22.0) software program for Windows. Results: In 130 people included in the study, the frequency of diagnosis of COVID-19 was 37,7%, the frequency of hospitalization was determined as 40,8%. Complications developed in 10 patients during their follow-up, and the most common ones were arrhythmia and thromboembolism.