Türkiye'de özel okullaşmaya yönelik vergisel teşvikler açısından Isparta, Burdur, Antalya illeri üzerine ampirik bir araştırma
An empirical study on tax incentives for private schooling in Turkey: The cases of Isparta, Burdur, and Antalya provinces
  1. Tez No: 837921
  2. Yazar: AYŞENUR UÇUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Eğitim, insan ve toplumun olmazsa olmaz bir unsurudur. Eğitim bireyde başlar ve topluma yayılarak devam eder. Eğitimin hem birey hem toplum için dolayısıyla o toplumun bir parçası olduğu ülke için önemi son yıllarda giderek artmaktadır. Küreselleşmenin ve bilgi çağının etkisi ile gelişmişlik ve kalkınmışlık göstergesi haline gelen eğitim göstergeleri, ülkelerin eğitim hizmetini önceliklendirmesini ve GSYH'sinden ciddi paylar ayırmasını zorunlu kılmaktadır. 20. Yüzyılın başlarından itibaren artan nüfus, hızla gelişen teknoloji, devletlerin eğitim hizmetini tek başına sunmasını zorlaştırmaktadır. Bu açıdan devletler eğitimde özel okullaşmayı teşvik etmek, yatırımcıyı bu alana çekmek için çeşitli harcama ve vergi desteklerine başvurmaktadır. Özel okullara uygulanan destekler ve vergi teşviklerinin bazı seçilmiş ülkelerdeki ve Türkiye'deki durumu incelenmiş ve ülkemizdeki durumu ortaya koyabilmek için anket çalışması uygulanmıştır. Devletin özel okul kurumlarına sunmuş olduğu destekler ve teşviklerin, özel okul kurucuları ve yöneticilerinin tutum ve kararlarını etkileyip etkilemediğini analiz etmek ve literatüre katkı sağlamak amaçlanmış ve bu kapsamda Isparta, Burdur ve Antalya ilindeki özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim düzeyindeki okulların kurucu ve yöneticileri ile anket çalışması yapılmıştır. Kurucu ve yöneticiler ile yapılan anket çalışması sonucu devletin özel okul kurumlarına sunmuş olduğu teşvik ve desteklerin olumlu fakat yetersiz olduğu anlaşılmakta olup ankete katılan kişilerin tutumlarında farklılaşma gözlemlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Education is an indispensable element for both individuals and society. It begins with the individual and continues by spreading throughout society. The importance of education, for both the individual and society, and hence for the country of which the society is a part, has been increasingly recognized in recent years. With the influence of globalization and the information age, education indicators, which have become a sign of development and advancement, mandate countries to prioritize educational services and allocate significant portions of their GDP. Since the early 20th century, the increasing population and rapidly advancing technology have made it challenging for states to provide educational services on their own. In this context, states are promoting privatization in education, attracting investors to this sector through various expenditure and tax incentives. The supports and tax incentives applied to private schools in selected countries, including Turkey, have been examined, and a survey has been conducted to assess the situation in our country. The study aims to analyze whether the supports and incentives provided by the state to private school institutions influence the attitudes and decisions of private school founders and administrators and to contribute to the literature. In this context, a survey was conducted with the founders and administrators of private preschools, primary schools, middle schools, and secondary schools in Isparta, Burdur, and Antalya provinces. As a result of the survey conducted with the founders and administrators, it is understood that the incentives and supports provided by the state to private school institutions are positive but insufficient, and no differentiation was observed in the attitudes of the participants.