Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Üniversitesi'nde öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin genel nitelikleri ve aldıkları eğitime ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 51478
  2. Yazar: AYSEL GENÇ MORİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Eğitim görme hakkı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile bireye tanınmış en temel haklardan bir tanesidir. Ancak dünya üzerindeki tüm devletler gibi, Türkiye de vatandaşlarının eğitim ihtiyaçlarının tümüne cevap vermede yetersiz kalmakta, güçlüklerle karşılaşmaktadır. Açıköğretim Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler hariç tutulacak olursa, Türkiye'de yükseköğretimde okullaşma oram yüzde yirmiler civarında (17.5) olduğu görülecektir. Talebi karşılayacak yeterli kapasite yaratılamaması Türk Yükseköğretimi'nin içinde bulunduğu en temel sorunlardan biridir. Hızlı nüfus artışı, finansal darboğaz, öğretim görevlisi yetersizliği gibi sorunlar, yükseköğretimde kapasite darlığına yol açan en önemli etmenleri teşkil etmektedirler. Yükseköğretimde yeterli kapasitelerin yaratılamaması yurt içinde öğrenim görme imkanı bulamayan öğrencilerin bir kısmım yurt dışında başka eğitim olanakları aramaya itmektedir. İşte bu nedenle Türkiye diğer ülkeler arasında, yurt dışında okuyan öğrencilerin yurt içindekilere oranının büyüklüğü açısından ikinci sırada yer almaktadır. Yurt dışında yükseköğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti (TC) uyruklu öğrenci sayısı 27.000 dir. Bu öğrencilerin 1/3 'üne yalan bir bölümü ise ( 7787), ülkenin kuzey komşusu olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bulunmaktadırlar. KKTC üniversitelerinde okuyan gençliğin % 67.5'ini Türkiye'den gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Bu araştırma KKTC üniversitelerinde öğrenim gören TC uyruklu öğrencilerin sosyal ve ekonomik özelliklerini saptamaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Araştırma anketi sistematik örnekleme yoluyla, öğrenci kitlesinin %78 'ini bünyesinde barındıran iki üniversitenin ( Doğu Akdeniz ve Yakın Doğu Üniversiteleri)öğrencileri arasından seçilen 242 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulanan anketlerin % 47' si geri dönmüş, başka bir deyişle hedef kitlenin % 1.8 'ine ulaşılabilmiştir. Araştırma sonuçları KKTC de bulunan TC uyruklu öğrencilerin çoğunun erkek, yaş ortalamalarının 21.8 ve üniversitelerin en çok rağbet gören bölümlerinin mühendislik, işletme ve ekonomi ile ilgili bölümleri olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre, KKTC üniversitelerinde öğrenim gören TC uyruklu öğrencilerin 1/3 'ünü özel lise ve kolej mezunu öğrenciler teşkil etmektedir. Bu öğrencilerin 1/5 'î daha önceki eğitim yaşantılarında sınıf tekrar etmiş ve 1/3' ü ise yeterli puanı alamamaları nedeniyle ÖYSM sınavlarına iki ve daha fazla kez girmişlerdir. Öğrencilerin ÖYS ' den aldıkları puanlar genellikle 450 ve altındadır. Araştırmada ayrıca ÖSS sınavında başarısız olduğu ya da hiç girmediği halde üniversitelere kayıt yaptırmış öğrencilerin varlığı da saptanmıştır. Bu üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin büyük çoğunluğu Türkiye'nin ekonomik olarak kalkınmış üç büyük şehrinden ( Ankara, İstanbul, İzmir ) ve toplumun üst-orta sınıfı olarak adlandırılabilecek ailelerinden gelmektedirler. Öğrencilerin anne ve babalan genellikle serbest meslek ve ticaret ile uğraşmaktadırlar. Babaların yansı, annelerin ise 1/3 'ü üniversite mezunudur. Öğrencilerin ortalama aylık harcamaları 1995 mart ayı rakamlarına göre 21 milyondur ve bu harcamalar aileler tarafından karşılanmaktadır. öğrencilerin hemen hemen hepsine yakın bir bölümü kendi kiraladıklan evlerde, arkadaşları ile beraber kalmayı seçmişlerdir. Bu evler için ödenen aylık ortalama kira ise 175 $ dır.öğrenciler KKTC 'deki sosyal yaşantılarını tatmin edici bulmamaktadır. Yine anket sonuçlan göstermiştir ki öğrenciler boş zamanlarının çoğunu cafe, bar, gazino gibi yerlere giderek geçirmek eğilimindedirler. Öğrenciler en çok okulların fiziksel olanaklarının yetersizliğinden şikayet etmekte, DAÜ' de öğrenim görenlerin % 70'i,YDLP dakilerin ise % 30 'u akademik personelin yeterli olduğunu düşünmektedir. Oranların karşıtlığı araştırma en dikkat çekici bulgularından biridir.
Özet (Çeviri)
As cited in both the international Human rights agreement and in the Turkish Costitution, education is one of the basic rights of an individual. But like every other country, Turkey has found it difficult to supply its citizens with necessary education. Excluding open university, the rate of higher education in Turkey is around twenty percent (17.5). Having not enough capacity for the students who want to study at a university is the fundemental problem of the higher eduction system in Turkey. A rapid increase in population, financial problems, and a shortage of teachers have all contributed to this low capactiy. This capacity problem forces potential students to look for other options in higher education, among them studying abroad. Worldwide, Turkey has the second highest pecentage of university students who arc studying in foreign countries. The number of the student who who study abroad is 27.000. One third of the students (7787) who study abroad do so in the Turkish Republic of Northern Cyprus. 67.5 percent of the total number of the students in TRNC universities come from Turkey. This research was done in an attempt to draw a socioeconomic profile of students in TRNC universities who come from Turkey. A questionnaire was prepared specifically for this research and was applied to 242 students, chosen randomly from the student populations of Doğu Akdeniz and Near East universities. These two universities in Cyprus, have the 78 percent of the TRNC's total university student population. The return rate of this questionnaire was 47 percent, which means 1.8 percent of the target population of Turkish students was reached. Results show that most of the Turkish students in these universities are male, on average 21.8 years old, and majoring in engineering, administration, or economics.According to the results, one-third of the Turkish students in TRNC universities graduated from private high schools in Turkey. One-fifth of them repeated their classes in the middle or secondary schools. One-third of them attended the university entrance exam at least twice, because of the failure in the first attempt. Most of the student scored 450 or below in the ÖYS The study also indicated that there were some students who didn't take the university entrance exam at all, or their ÖSS scores were below 105 Most of the Turkish students come from the three large, economically developed cities which were Istanbul, Ankara and İzmir. The students are from the upper-middle classes of the society. Their parents are most often professionals, such as doctors, lawyers, and business owners in the private sector. Most of parents are university graduates and have jobs. The average expenditure of a student is about at 21 million TL per month. Most of the students indicated that their families covered all their expenditures. Three-fourths of the Turkish students live in rental apartments or houses. Most of them share housing with friends, and pay an average of $ 175 US monthly. The respondents didn't consider their social life in the TRNC to be very satisfactory. They spent their free times in cafes, bars,and casinos. Seventy percent of the DAU respondents found the quality of their education and their academic personnel to be good, where as for YDU students the opposite was true; seventy percent of YDU students found the quality education and of academic personnel to be poor. In both universities students complained about the physical conditions of the classrooms and the universities in general.