Şahap Sıtkı İlter'in hayatı ve hikâyeciliği üzerine bir inceleme
The life and story-writing of Şahap Sıtkı İlter
- Tez No: 837945
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın amacı birçok edebî türde ürünler kaleme alan Şahap Sıtkı İlter'in, hayatı ve hikâyeciliği üzerine bir inceleme yapmaktır. Bu inceleme ile yazarın kitaplarındaki ve çeşitli dergilerde bulunan hikâyeleri gün yüzüne çıkartılarak incelenmiştir. 1937-1970 yılları arasında yoğun bir şekilde edebî faaliyetlerde bulunan Şahap Sıtkı İlter, şiir, roman, hikâye, deneme, eleştiri, çeviri, röportaj, makale türlerinde eserler kaleme almıştır. Çırılçıplak (1957), Bulut Gelir Pare Pare (1958), Gülen Ayva Ağlıyan Nar (1959), Şubat Gecesi (1964) ve Acı (1970) adlarını taşıyan hikâye kitapları bulunan yazar bunun yanında Çağrı, Seçilmiş Hikâyeler, Varlık, Yaratış, Yeditepe ve Yenilik dergilerinde de hikâyeler ve çeşitli türlerde yazılar yazmıştır. Ayrıca Seçilmiş Hikâyeler dergisi yazarın sekiz hikâyesini toplayarak özel bir“Şahap Sıtkı İlter Ö. Sayısı”çıkarmıştır. Çalışmamızda sanatçının hikâye türünün dışındaki eserleri kapsam dışında bırakılarak hayatının, edebî kişiliğinin ve hikâyelerinin incelenmesine odaklanılarak Şahap Sıtkı İlter'in kitaplarındaki ve dergilerdeki hikâyeleri bilimsel metotlar ışığında tahlil edilmiştir. Bu tahlillerde Prof. Dr. Şerif Aktaş'ın Anlatma Esasına Bağlı Edebi Metinlerin Tahlili adlı eserindeki çözümleme yöntemleri ana metot olarak kullanılmakla birlikte farklı akademik kaynaklardan da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the life and storytelling of Şahap Sıtkı İlter, who wrote works in many literary genres. With this review, the author's stories in his books and various magazines were uncover and examined. Şahap Sıtkı İlter, who was intensely engaged in literary activities between 1937 and 1970, wrote works in the genres of poetry, novels, stories, essays, criticism, translations and interviews. The author has story books named Çırılçıplak (1957), Bulut Gelen Pare Pare (1958), Gülen Ayva Ağlayan Nar (1959), February Night (1964) and Acı (1970), as well as Çağrı, Seçilmiş Hikâyeler, Varlık, Yaratış, Yeditepe and He also wrote stories and various types of articles in Innovation magazines. Furthermore, Seçilmiş Hikâyeler magazine collected eight stories of the author and published a special“Şahap Sıtkı İlter Issue”. In our study, we focused on examining the artist's life, literary personality and stories, excluding works other than the story genre. In our study, Şahap Sıtkı İlter's stories in his books and magazines were analyzed in the light of scientific methods. In these analyses, although the analysis methods in Şerif Aktaş's work titled Analysis of Literary Texts Based on Narration were used as the main method, different academic sources were also used.