Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda yetişkin aşılarında aşılanma sıklığı, bilgi düzeyi ve farkındalığı
Vaccination frequency, knowledge level and awareness on adult vaccines in patients applying to family medicine outpatient clinic
- Tez No: 837944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Aşılama çocukluk çağında olduğu kadar yetişkinlikte de oldukça önemlidir fakat yetişkinlerin aşılanması toplumda yeterli düzeyde değildir. Bu araştırmanın amacı erişkinlere yapılması önerilen aşılarda aşılanma sıklığı ve bilgi düzeyini ölçmek ve yetişkin aşıları farkındalığını artırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 18-65 yaş arasındaki kişilerin erişkin aşıları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen kesitsel, tanımlayıcı ve analitik bir çalışmadır. Uşak Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18-65 yaş hastalar arasında 01.06.2023-01.09.2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların %73,1(n=285)'i çocukluk çağında gerekli aşıları olduğunu belirtmiştir. Yaş arttıkça çocukluk çağı aşılarını alma oranında anlamlı olarak bir azalma görülmektedir. Toplum genel olarak çocukluk çağı aşılarının önemini kabul etmektedir. Tetanoz ve grip aşıları hakkında en çok bilgi sahibi olunan aşılar olarak öne çıkmaktadır. Kronik hastalığı olan bireylerin grip aşısı konusunda daha bilinçli olduğunu anlamlı olarak göstermektedir. Katılımcıların çoğu, grip, hepatit B, hepatit A, pnömokok (zatürre), meningokok (menenjit), HPV ve tetanoz difteri aşılarının yetişkinlere yapılması gerektiği konusunda hemfikirdir. Sonuç: Toplumun genel olarak çocukluk çağı aşılarının önemini kabul ettiğini fakat erişkinlerin aşılanması konusunda kişilerin bilgilerinin daha çok tetanoz ve grip aşısıyla sınırlı kaldığını gördük. Aşı ile önlenebilecek hastalıkların önüne geçilebilmesi için yetişkin aşıları hakkında daha fazla bilgilendirme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaccination is as important in adulthood as it is in childhood, but vaccination of adults is not at an adequate level in the society. The aim of this study was to measure the vaccination frequency and knowledge level of recommended vaccines for adults and to increase awareness of adult vaccines. Materials and methods: This study is a cross-sectional, descriptive and analytical study conducted to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of people aged 18-65 years about adult vaccines. It was conducted between 01.06.2023-01.09.2023 among patients aged 18-65 years who applied to Uşak Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic. Results: In our study, 73.1% (n=285) of the participants stated that they received the necessary childhood vaccinations. As the age increases, there is a significant decrease in the rate of receiving childhood vaccinations. The society in general recognizes the importance of childhood vaccinations. Tetanus and influenza vaccines stand out commonly known vaccines among all the vaccines. Significantly, individuals with chronic diseases are more aware of the flu vaccine. Most participants agreed that adults should be vaccinated against influenza, hepatitis B, hepatitis A, pneumococcal (pneumonia), meningococcal (meningitis), HPV and tetanus diphtheria. Conclusion: We found that the general public accepted the importance of childhood vaccines, but their knowledge about adult vaccination was limited to tetanus and influenza vaccines. In order to prevent vaccine-preventable diseases, more information about adult vaccination should be conducted.