Japon sömürgeciliği döneminde Kore romanı'nın gelişimi
Korean novel under the Japanese rule
- Tez No: 94795
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
TÜRKÇE ÖZET Kore 1910 yılında Japon Sömürgeciliği altına girmiştir. Japonya, Korelileri. Japon kültürü içinde asimile etme politikası uygulamıştır. Japon fuimürgeeüiği her alanda olduğu kadar 1910 ile 1945 yılları arasındaki edebiyat alanını da etkilemiş Çağdaş Kore Romanı Japon baskısı altında gelişmeye çalışmıştır.“Gabo Yeniden Düzenlemeleri (Temmuz 1894 ile Ocak 1896)”adı allında gerçekleşen ve her alanda aydınlanmaya yönelik bir reform hareketiyle birlikte Çağdaş Kore Komanı oluşmaya başlamıştır. Kore, pekçok sebepten dolayı elverişli bir şekilde çağdaşlaşmayı gerçekleştirememiştir. Bu sebeplerin başında Japon sömürgeciliği gelmektedir. Kore, Japon sömürgeciliği yüzünden milli egemenliğini kaybetmiştir. Bu şartlar allında gelişen Kore Çağdaş Romanı batıdan gelen çağdaşlaşmayı kabul ederek aynı zamanda da milli bir şuurla ülkeyi ileri götürmeyi amaçlayan bir karaktere sahip olmuştur. 29 Ağustos 1910 yılında Japonlar Kore'yi işgal etmişler ve bu Koreliler tarafından büyük şokla karşılanmıştır. Bu dönemde birçok genç aydın milliyetçilik duygusuyla edebi ürünler vermeye başlamış ve sanatsal faaliyetleriyle insanları aydınlatmaya çalışmışlardır. J 9101u yıllar Kore için tarihsel açıdan ızdırabın yaşandığı bir dönem olmuş toplumsal açıdan ise reforma dayalı bir aydınlatma kavramı yayılarak çağdaş roman bu milli ızdırabın içinde olgunlaşmıştır. 91Kore'nin edebiyat ve sanat tarihçileri 1917 yılında İ Govang-Su tarafından yazılan“Merhametsizlik”adlı romanı Kore Çağdaş Romanının temel taşı olarak kabul etmektedirler. 19201i yıllar Çağdaş Kore Romanının yavaş yavaş olgunlaşmaya başladığı yıllar olmuştur. İnsanları aydınlatmayı bir amaç olarak benimseyen ve buna çok fazla önem veren İ Govang-Su'nun edebiyatını eleştirip onun rakipsiz sahasına meydan okuyan yeni yazarların ortaya çıkması 1919 yılında olmuştur..19201 i yıllatın sonlarına doğru“Proletarya Edebiyatı (Sınıf Edebiyatı)”doğmuştur. Proletarya Edebiyat taraftarlarının büyük bir çoğunluğu Japon baskısı altındaki çiftçilerin düştükleri zor durumu ele almışlar ve çiftçileri örgütlemeye yönelik eserler yazmışlardır. Bu dönem yazarları, Japon baskısı altoda çeşitli dergiler etrafında toplanarak çalışmalar yapmışlardır. 1920li yıllarda Gim Dong-în'in“Patates”, Yom Sang-Sob'un“Labaratuvardaki Yeşil Kurbağa”ve Hyon Cin- Gon un“Memleket”adlı eserleri o dönemin en önemli eserlerindendir. I9M0I.U yıllarda“toplum için sanat”anlayışını benimseyen edebiyatçılara uygulanan Japon sömürgeciliğinin baskısı Koreli yazarların önlerini dev bir duvar gibi engelleyince yazarlar kendi kendilerine çıkış yolları bulmaya çalışmışlardır. 19301u yıllar Kore Edebiyatı alanında aşırı derecede önemli yıllar olmuştur. 19201i yıllar edebiyat alanında belli bir dergi etrafında toplanarak yazıların yazıldığı bir tür edebiyat deneme yılları iken ?I 930lu yıllarda bireysel çalışmalar artarak uzman yazarlar ortaya çıkmaya başlamıştır. 9219301u yıllarda pekçok yazar baskı yüzünden tek başlarına faaliyetlerde bulundukları için çok çeşitli konularda eserler ortaya yıkmıştır. 19301u yıllarda Gim Yu~Cong'un“Kamelya Çiçeği”, İ Hyo-Sog'un“Karabuğday Çiçeği Açacağı Zaman”, İ Sang 'in“Kanal”, Çe Man-Şig'in“Ready Made'in Hayatı”ve Gim Yu-Cong'un“Kadın Şamanın Resmi”adlı eserleri dönemin en önemli eserlerindendir. Japon Sömürgeciliğinin son dönemleri olan 19401ı yıllarda Japon baskısı en şiddetli dönemini yaşamakta olduğu için Japonlar pekçok dergiyi kapatarak Koreli Edebiyatçılara sıkı bir gözetim ve baskı poli likası uygulamışlardır..Bu nedenle pekçok yazar eser yazamadığı için bu dönem ister islemez Kore Çağdaş Edebiyatının bir duraksama dönemi olmuştur. 194!5 yılında nihayet Kore, özgürlüğüne kavuşunca bazı yazarlar sansür olmadan özgülce eserler yayımlama ortamı bulabilmişlerse de eserlerinin kalitesi o kadar iyi olamamıştır. Somu; olarak Kore Çağdaş Romanı Kore için en sancılı dönem olan Japon Sömürgeciliği Döneminde özveriyle çalışan pekçok yazar sayesinde gelişmeyi başarmıştır. 93
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Korea came under the Japanese Rule in 19İ0. Japan exercised a policy to assimilate Koreans in Japanese culture. The Japanese Rule.1, as with every field, influenced the literature between 1910 and 1*15, and the Contemporary Korean Novel tried to develop under the Japanese pressure. The Contemporary Korean Novel began to shape with a reformation movement named“Gabo Rearrangements (July 1894- January 1896)”aiming at enlightenment in every field. Korea, due to many factors, failed to achieve a convenient modernization. The leading one of such factors is the Japanese Rule. Korea was deprived of its national sovereignity due to the Japanese Rule. The Contemporary Korean Novel having developed under such circumstances possessed a characteristic which accepts the western modernization as well as aiming at improving the country with a national consciousness. Japan occupied Korea on 29 August 1910, which was a great shock to Koreans. In this period, a number of young intellectuals tegan to produce literary works with a nationalist motive and tried to enlighten the people with their artistic activities. The 1910s became a period of sufferings for Korea in tiie historical aspect, whereas in the social aspect a concept of enlightenment based on reformation was spread out, and the contemporary novel matured in this national suffering. 94Korean historians of literature and ait regard“Mercilessness”written by I Govang-Su in 1917 as the corner-stone of Contemporary Korean Novel. The 1920s marked the slow maturation of the Contemporary Korean Novel. It was 1919 when new authors emerged who criticized the work and challenged the unrivalled domain of I Govang-Su, who assumed the enlightenment of people as a goal and gave utmost importance to such goal. Toward the late 1920s, the“Proletarian Literature”arose. The majority of the“Proletarian Literature”supporters dealt with the trouble the farmers under the Japanese pressure in and produced, in general works aiming at organizing the farmers. The writers of this period gathered around various periodicals aiirl produced works under the Japanese pressure. Among the most notable works of the 1920s are“Potato”by Gin j Dong-In,“The Green Frog hi The Laboratory”by Yom Sang -Sob and“Hometown”by Hyon Cin-Gon. When the pressure of the Japanese rule exercised on the writers adopting the understanding of“art for the people”in 1930s stood before the Korean writers just like a huge wall, writers tried to find a way out on their own. The 1930s became very significant for the Korean literature. While the 1920s were an era of a kind of literary experiment in which the literary works were produced by gathering around a certaion periodical, the 1930s marked the emergence of the specialized writers with increased individual works. 95As many writers acted on their own due to pressure in the 1.930s, works dealing with numerous subjects arose. Among the most notable works of the 1930s are“Camellia Flower”by Gim Yu-Cong,“When The Buckwheat Will Bloom”by I Hyo-Sog,“The Wing”, by I Sang“The Life Of Ready Made”by Che Man- Slug and“The Picture Of The Shamaness”. As 1940s, the last years of the Japanese rule, witnessed the most severe Japanese oppression, the Japanese closed down many periodicals and exercised a policy of strict surveillance and pressure on Korean writers. As many writers could not produce works for this reason, this peci or I became a period of interruption the Contemporary Korean Literature. When Korea gained independence finally hi 1945, certain writers could find the opportunity to freely publish their works without any censor. si tip; however, the works lacked the good quality. Consequently, the Contemporary Korean Novel achieved development during the Japanese Rule, the most painful period for Korea, owing to the self-sacrificing works of many writers. 96