Application of tabu search technique to single machine scheduling problems
Tabu arama tekniğinin tek makine çizelgeleme problemlerine uygulanması
  1. Tez No: 83798
  2. Yazar: BİLGE BİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu tezde tabu arama tekniği hem tek makine toplam gecikme çizelgeleme problemine, hem de doğrusal gecikmeli sıralama bağımlı tek makine çizelgeleme problemine uygulanmıştır. İlk problem için, tabu arama tekniği üç farklı veri seti kullanılarak literatürdeki en başarılı sezgisel teknikler ile ( Adjacent Pairwise Interchange, Wilkerson-Irwin, Panwalkar-Smith-Koulamas Sezgisel Teknikleri) karşılaştırümıştır. Sonuçlar tabu arama tekniğinin çözüm kalitesi açısından daha iyi neticeler elde ettiğini göstermektedir. İkinci problem için, tabu arama tekniğinde farklı hareket tanımlarırun kullamlmasınm etkileri Laguna'nın (Laguna, Barnes & Glover, 1991) geliştirdiği bilgisayar programı aracılığı ile farklı veri setleri için incelenmiştir. '
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, tabu search technique is applied to both the single machine total tardiness scheduling problem and the single machine scheduling problem with linear delay penalties and set-up cost dependencies. For the first problem, tabu search technique is compared with three most successful heuristics (Adjacent Pairwise Interchange, Wilkerson-Irwin, Panwalkar-Smith-Koulamas Heuristics) in the literature by using three different data sets. The results indicate that tabu search performs better compared to other three methods in terms of solution quality. For the second problem, the effects of using different kinds of move definitions in a tabu search method are investigated by means of a computer program belong to Laguna (Laguna, Barnes & Glover, 1991) for different data sets.