An Evaluation of microbial toxicity of industrial wastewaters
Endüstriyel atıksuların mikrobiyal toksisitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 83797
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Su ve atıksulann toksisitesinin belirlenmesi için bir çok analitik metod geliştirilmiştir. Biyolojik toksisite deneyleri su ve atıksulann toksisitesinin belirlenmesinde geniş kullanım alanları bulmaktadır. Bu testler özellikle atıksu arıtma tesisleri çıkış sularının toksisitelerinin kontrolü amacıyla ve doğal suların özelliklerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında (X) ve (Y) Pamuklu Tekstil Sanayi, Denizli Organize Sanayi Bölgesi, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi, (W) ve (Z) Deri Sanayi, (A) Sigara Endüstrisi, Et Entegre Tesisi, Petrokimya Endüstrisi, Petrol Rafinerisi, (S) Boya Sanayi arıtma tesislerinin giriş ve çıkış sularının toksisitesi ve K2Q2O7 çözeltisinin toksisitesi LUMIStox toksisite metodu kullanılarak belirlenmiştir. 12 endüstrinin giriş ve çıkış atıksulannın toksisiteleri ve IC50 değerini gösteren Gl değerleri LUMIStox sistemi kullanılarak saptanmıştır. Yöntemi oturtmak için K2Cr207 çözeltisi analizlenmiş ve IC50 değeri belirlenmiştir. LUMIStox yönteminde numunelerin toksisiteleri luminescent bakterileri yardımıyla ölçülmüştür. Toksisite derecesi bakterilerin yaydığı ışık şiddeti yardımıyla belirlenmiştir. Bu ışık şiddeti özel bir fotometre kullanılarak ölçülmüştür. Bu yöntemle numunelerin toksisite değerleri 5'inci, 15'inci ve 30'uncu dakikalar sonunda saptanmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda, incelenen tüm şapayiler arasında pamuklu tekstil sanayi atıksulannın en toksik, et entegre tesisi atıksulannın ise en az töfesik olduğu görülmüştür. Genellikle kimyasal antmadan sonra toksisitenin arttığı, biyolojik antmadan sonra ise düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many new analytical methods have been developed to detect waters and wastewaters toxicity and a wide variety of biological screening tests are being employed in testing toxicity of water and wastewater. Biological tests are mainly used to obtain information about the toxicity of wastewater for effluent control of wastewater treatment plants and the examination of natural waters. In this thesis study, influent and effluent toxicity of the (X) and (Y) Cotton Textile Industries, Denizli Organized Industrial District, Atatürk Organized Industrial District, Manisa Organized Industrial District, (W) and (Z) Tannery Industries, (A) Tobacco Industry, Petrochemical Industry, Petroleum Refinery, Meat Processing Industry, (S) Pigment and Paint Industry treatment plants and K2&2O7 solution were studied by using LUMIStox toxicity test method. Influent and effluent toxicity of 12 industries wastewaters were determined and expressed as Gl values indicating IC50 values using LUMIStox system. K2Q2O7 was also analysed and IC50 value was determined to set-up LUMIStox method. Toxicity of samples were determined with the aid of luminescent bacteria in LUMIStox. The degree of toxicity can be determined by the intensity of light emitted by the bacteria. Light emission was measured by using a special photometer. By using this test the toxicity of a water samples were measured at 5th, 15th and 30th minutes. According to experimental results, the wastewater of cotton textile industry was the most toxic one and the meat processing industry wastewater was the least toxic among the other tested wastewaters. In general, the toxicity increased after chemical treatment, decreased after biological treatment.