Üriner sistem taş hastalığına bağlı gelişen renal parankimal ödem-inflamasyon ve fibrozun belirlenmesinde T1 haritalama manyetik rezonans görüntülemenin değeri
The value of T1 mapping magnetic resonance imaging in detecting renal parenchymal edema, inflammation, and fibrosis associated with urinary tract stone disease
  1. Tez No: 838006
  2. Yazar: HİLAL BOLAT ÇİFTLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAMUZ DEMİR APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Üriner sistem taş hastalığı, özellikle obstrüksiyona yol açtığında, renal parankimal ödem, inflamasyon ve fibroz yoluyla böbrek hasarına neden olabilmektedir. Bu tür hasarların ortaya konmasında, böbreğe yönelik gerçekleştirilen T1 haritalama tekniği tanısal katkı sağlayabilir. Çalışmamızdaki temel amaç, tek taraflı renal pelvis – üreter taşı olan hastalarda, T1 haritalama manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile taşın olduğu taraf ve diğer taraftaki böbrek parankiminin T1 relaksasyon zamanını ölçerek, taşa bağlı gelişmiş parankimal ödem-inflamasyon-fibrozu değerlendirmektir. Tek taraflı üriner yol taşı olan otuzbeş hasta T1 haritalama yöntemiyle prospektif olarak incelendi. Taş olan [taş (+)] ve olmayan [taş (-)] sistemde, böbrek kortekslerinin transvers ve koronal düzlemde T1 sinyal değerleri ölçüldü. Elde edilen sinyal değerleri; iki farklı radyolog tarafından yapılan ölçümlerin tutarlılığı, yaş, cinsiyet, taş bölgesi, taş boyutu, hidronefroz derecesi gibi parametrelere göre istatistiksel olarak değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 41,11 ± 16,37 idi. 12 hasta kadın, 23 hasta erkekti. Taşların ortalama boyutu 670,71±1946,501 mm3'tü.
Özet (Çeviri)
Urinary stone disease can cause kidney damage via renal parenchymal edema, inflammation and fibrosis, especially when it causes obstruction. T1 mapping magnetic resonance imaging (MRI) may contribute to the diagnosis of such damage. The purpose of our study was to evaluate the stone-related parenchymal edema-inflammation-fibrosis in patients with unilateral renal pelvis - ureter stones, by measuring the T1 relaxation time of the parenchyma of kidney with stone [stone (+)] and the kidney on the other side [(stone (-)]. Thirty-five patients with unilateral urinary stone were prospectively analyzed by T1 mapping MRI. In the stone (+) and stone (-) system, T1 signal values of the renal cortices were measured on the transverse and coronal planes. The consistency of the measurements obtained by two different radiologists and also the correlation of the measurements with the parameters such as age, gender, stone area, stone size, hydronephrosis degree were statistically evaluated. The mean age of the patients (12 male, 23 female) were 41.11 ± 16.37 years.