Adölesanlarda clock gen polimorfizmi ile kronotip ve kronobeslenme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between clock gene polymorphism, chronotype and chrononutrition in adolescents
- Tez No: 838007
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada Türk adölesanlarda Sirkadiyen Lokomotor Çıktı Döngüleri Proteini Kaput (CLOCK) gen polimorfizmi (rs3749474, rs4580704 ve rs1801260) ile obezite, kronotip ve kronobeslenme arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya 159'u fazla kilolu/obez (Çalışma grubu: 75 erkek, 84 kız) ve 141'i normal vücut ağırlığına sahip (Kontrol grubu: 55 erkek, 86 kız) olmak üzere toplam 300 gönüllü adölesan katılmıştır. Bireylerin genel özellikleri, fiziksel aktivite düzeyleri ile kronobeslenme davranışları sorgulanmıştır. Bir gün hafta içi bir gün hafta sonu olmak üzere iki günlük 24 saatlik besin tüketimi kayıtları alınarak öğünlere göre değerlendirilmiştir. Kronotipin belirlenmesinde Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi, uyku kalitesinin değerlendirilmesinde Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılmıştır. Bireylerin bazı biyokimyasal bulguları analiz edilmiş ve CLOCK rs3749474, rs4580704 ve rs1801260 gen polimorfizm durumları saptanmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki adölesanların CLOCK rs3749474 geni CC genotipi sıklığı sırasıyla %28,9 ve %46,8; CT genotipi sıklığı %56,0 ve %40,4; TT genotipi sıklığı %15,1 ve %12,8'dir (p=0,006). CLOCK rs4580704 geni CC genotip sıklığı çalışma ve kontrol grubunda %43,4 ve %43,3; CG genotipi sıklığı %47,8 ve %37,6; GG genotipi sıklığı %8,8 ve %19,1 olarak tespit edilmiştir (p=0,022). CLOCK rs1801260 geni için çalışma ve kontrol gruplarındaki bireylerin sırasıyla %57,2 ve %53,2'si AA genotipine; %37,1 ve %38,3'ü AG genotipine; %5,7 ve %8,5'i GG genotipine sahiptir (p>0,05). CLOCK rs3749474 geni minör allel (T) frekansı çalışma grubunda (%43,1) kontrol grubundan (%33,0) istatistiksel açıdan daha yüksek bulunurken (p=0,011) diğer genlerde minör allel frekansları açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Farklı genotiplere sahip bireylerin öğün alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri, sirkadiyen parametreleri, uyku kaliteleri ve kronotipleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between Circadian Locomotor Output Cycles Kaput (CLOCK) gene polymorphism (rs3749474, rs4580704, and rs1801260) and obesity, chronotype, and chrononutrition in Turkish adolescents. A total of 300 adolescents, including 159 overweight/obese (study group: 75 boys, 84 girls) and 141 normal body weight (control group: 55 boys, 86 girls), were participated in the study. The general characteristics of the individuals, physical activity levels, and chrononutrition behaviours were questioned. A total of two days, 24-hour food consumption records were taken, one on weekdays and one on weekends, and evaluated according to meals. The Childhood Chronotype Questionnaire was used to determine chronotype, and the Pittsburgh Sleep Quality Index was used to evaluate sleep quality. Some biochemical findings of the individuals were analysed and CLOCK rs3749474, rs4580704, and rs1801260 gene polymorphism statuses were determined. CLOCK rs3749474 gene CC genotype frequency of adolescents in the study and control group was 28,9% and 46,8%, respectively; CT genotype frequency was 56,0% and 40,4%; TT genotype frequency was 15,1% and 12,8%. The frequency of the CLOCK rs4580704 gene CC genotype of adolescents in the study and control group was 43,4% and 43,3%, respectively; CG genotype frequency was 47,8% and 37,6%; GG genotype frequency was 8,8% and 19,1% (p = 0,022). For the CLOCK rs1801260 gene, 57,2% and 53,2% of the individuals in the study and control groups, respectively, had the AA genotype; 37,1% and 38,3% had AG genotype; 5,7% and 8,5% had GG genotype (p>0.05). While the minor allele (T) frequency of the CLOCK rs3749474 gene was found to be statistically higher in the study group (43,1%) than the control group (33,0%) (p=0,011), there was no significant difference in terms of minor allele frequencies in other genes (p>0,05). There was no statistically significant difference between the meal habits, physical activity levels, circadian parameters, sleep quality, and chronotypes of individuals with different genotypes (p>0,05).