Yirminci yüzyıl Anadolu kentlerinde sosyo-ekonomik değişikliklerin kent yapısına etkisi
At the 20th century anatolian cities the affects of the social and economic changes on the urban structure
- Tez No: 83806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Cumhuriyet Döneminin başlangıcından bugüne kadar uygulanan ekonomik politikalar, sosyal ve ekonomik yapıda yaşanan dönüşümler, fiziksel mekana yansımış ve kentlerin biçimlenmesinde belirliyici olmuştur. Özellikle kentler kapital birikiminin de mekanları olarak tüm ekonomik politikalardan etkilenmişlerdir. Bu süreci ekonomik ve sosyal yapıda değişimlerin dönüm noktaları olarak adlandırılabilecek zamanlara göre çeşitli dilimlere ayırarak incelemek değişimi ve onu oluşturan faktörleri algılamayı kolaylaştırmaktadır. Bu dönemler temelde üç ana gruba ayrılmıştır: 1923-1950 dönemi, 1950-1980 dönemi ve 1980 sonrası dönem. Her dönemde ekonomik yapıyı belirliyen politikalar, öncelikle ülke yüzeyinde tüm yerleşmeleri, ancak özellikle de ekonomide önemli role sahip büyük kentleri etkilemiş ve dönüştürmüştür. Bu dönüşüm ise onların etki alanlarında kalan diğer yerleşmeleri etkilemiş, onların rollerini belirlemekte önem kazanmıştır. Araştırma kapsamında incelenen Tire ve Torbalı yerleşmeleri de ülke ekonomisinin İzmir'e biçtiği role ve kendi iç potansiyellerine göre Cumhuriyet dönemi boyunca değişim göstermiştir. Bu değişim bazı noktalarda benzerlikler gösterdiği gibi farklılıklar da göstermektedir. Bu da etkileşimlerin tek boyutlu olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the beginning of the Republican period till today, the implemented economic policies, transitions in the social and economic structure have been reflected to the physical space and have been the determinators of the structures of the cities. Especially, cities, that are places of capital accumulation have been affected from all the economic policies. Examination of this process by classifications that can be referred as the turning points of the economic and social structural changes can ease the understanding of the change and the factors that form it. These periods, mainly have been classified to three main groups: 1923- 1950 period, 1950-1980 period and the post 1980 period. In each period, the policies that form the economic structure have affected primarily all the settlements in the country, however, especially the large cities that have great importance in economy have been affected and transformed. Thus, transformation has affected other settlements within the area of influence, and has determined their roles. Tire and Torbalı settlements examined within the content of the research have displayed changes during the Republican period according to role of İzmir which is determined by Turkish economy and their own inner potentials. This change although displayed similarities at some points, it also displayed some differences. This shows that interactions are not one dimensional.