Research of the mechanical properties of ceramic materials
Seramik maddelerin mekanik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 83805
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
IH ÖZET Bu araştırmanın amacı seramik malzemelerin mekanik özelliklerinin araştırılarak mukavemetlerine etki eden faktörlerle ilgili deneysel formüller elde etmektir. Bu çalışmada ana malzeme olarak vitrifîye çamuru yapımında kullanılan Bio ve Darvor kaolinleri kullanılmıştır. Deney plakaları farklı oranlarda kimyasal malzemelerin kaolin karışımının içine eklenmesiyle oluşturulmuştur. Ayrıca doğada bulunan bazı koalinlerde yine plakalar dökülmek suretiyle bu çalışmada kullamlmıştır. Tüm çalışmalar, mekanik dayanım değerlerinin pişme sıcaklığına bağlı farklılıklar göstererek hatalı sonuçlar çıkmaması amacı ile, yanma eğrisi sabit olan tünel fırında belli bölgelere yerleştirilerek pişirilmiştir. Yine mukavemet değerlerinin ölçümü esnasında olası kalibrasyon ferklılıklarmı ortadan kaldırmak için ölçümler aynı test cihazında yapılmıştır. Uygulanan değişik kimyasal kombinasyonlara göre ortaya çıkan tüm sonuçlar, rasyonal ve kimyasal analiz değerleri ile birlikte tablolar ve grafikler halinde verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda regrasyon yöntemi kullanılarak Minitab 1.2 ve Winstat bilgisayar programlan yardımı ile mukavemet değerlerinin hesaplanması ile ilgili formüle dayalı sonuçlar çıkarılmaya çalışılmıştır. Tüm bu sonuçlar tezin ilgili bölümlerinde ayrı ayrı açıklamaları yapılarak anlatılmıştır. Ancak genel anlamda bir sonuç ifadesi kullanmak mukavemete etki eden paremetrelerin çokluğundan dolayı mümkün olamamaktadır. Bunun yerine belli aralıklarda doğru sonuçlar veren ifadeler çıkarmak mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this study is to investigate the mechanical properties of ceramics in order to find out experimental formulas depending on the factors effecting to their strength. During this study Bio and Darvor kaolins which are used to make sanitaryware süp are taken as a fundamental material. The experimental plates are formed by adding chemicals with different amounts into the Bio and Darvor kaolin mixture. Also other kaolins which are found in the nature are used by forming experimental plates. All the studies in order not to have incorrect results because of firing temperature differences, are fired in a tunnel kiln with a constant firing curve. Also the measurement of strength values are made with the same instrument in order to put away calibration errors. The results which are obtained by adding different amounts of materials, are given with their percents, chemical and rational analysis in tables and graphichs. With these informations by regression method using Minitab 1.2 and Winstat calculation software, empirical results depending on the strength of ceramics are tried to be obtained. All these results are given in the related chapters of this thesis. But it is not possible to give a general statement for all kinds of ceramics because of having too many parameters depending on the strength. But it can be possible to formulate a specific interval which is true for a specific material.