2000-2020 döneminde sanal bağlamdaki yerel ve gelenek kültürü imgeleri
Local and traditional culture images in virtual context between 2000-2020
  1. Tez No: 838062
  2. Yazar: TÜLİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Halkbiliminin kültür bilimine dönüşmesiyle birlikte inceleme alanı da genişlemiştir. Kültür artık özerk bir ekonomik alan haline gelmiş, endüstriye dönüşmüştür. Günümüzde kültür endüstrisi, yüksek kârların elde edildiği ve çok yönlü olumlu sonuçlar doğuran temel yatırım alanlarından olarak kabul edilmektedir. Kültür ekonomisi ve endüstrilerinin istihdam ve mili gelir içindeki payı hızla büyümektedir. Kültür ekonomisini ve endüstrilerini oluşturan bazı temel sektörler ise yayıncılık, sinema, radyo-televizyon yayıncılığı, müzik, görsel ve gösterim sanatları, mimarlık, resim, grafik yazılım ve oyuncak sektörü, eğlence, turizm vd. alanlardır. Bu sektörlerin ortak noktası“yaratıcılık”temelinde var olmaları ve gelişmeleridir. Esas olarak yaratıcılık, farklı ve özgün olmaktır. Yaratıcılık için gerekli olan altyapı kültürel miras ve öz sanat alanlarında mevcuttur. Bugün yaşayan kültürel miras farklılık ve özgünlük kaynağı olarak görülmeye başlanmıştır. Yerel ait olan birçok imge kent merkezli kitle iletişim araçları ile yaygınlaşarak kent merkezli sürdürülebilir kalkınma politikalarının önemli bir kaynağı haline gelmiştir. Bu tezde 2000-2020 döneminde İnternetteki yerel ve gelenek kültürü imgeleri incelenecektir. Yerel ve gelenek kültürü ile ilgili imgeler yazılı-basılı kültür ile popüler ve kitle kültürünün farklı alanlarında yoğun olarak değerlendirilmiştir. Bu tezde önceki bağlamlardaki örnekleri de dikkate alınarak sanal kültür bağlamındaki yerel ve gelenek kültürü imgelerinin oluşum, değişim ve dönüşümleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
With the transformation of folklore into cultural science, the field of study has also expanded. Culture has now become an autonomous economic field and turned into an industry. Today, the cultural industry is considered to be one of the main investment areas where high profits are obtained and which produces versatile positive results. The share of the cultural economy and industries in employment and national income is growing rapidly. Some basic sectors that make up the cultural economy and industries are publishing, cinema, radio-television broadcasting, music, visual and performing arts, architecture, painting, graphic software and toy industry, entertainment, tourism, etc. are the fields. What these sectors have in common is that they exist and develop on the basis of“creativity”. Essentially, creativity means being different and original. The infrastructure necessary for creativity exists in the fields of cultural heritage and art. Today, living cultural heritage has begun to be seen as a source of difference and originality. Many local images have become widespread through city-centered mass media and have become an important source of city-centered sustainable development policies. In this thesis, images of local and traditional culture on the Internet in the period 2000-2020 will be examined. Images related to local and traditional culture have been extensively evaluated in different areas of written culture and popular and mass culture. In this thesis, the formation, change and transformation of local and traditional culture images in the context of virtual culture will be evaluated, taking into account the examples in previous contexts.