Alternatif akım (AC) ve doğrusal akım (DC) aydınlatma yöntemlerinin bıldırcınların verim özelliklerine etkileri
Effects of alternating current (AC) and linear current (DC) lighting methods on production traits of quails
- Tez No: 838105
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu deneme Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Deney Hayvanları Araştırma Merkezi'nde yürütülmüştür. Bu denemede 8 haftalık yaşta 30 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Denemede mısır – soya fasülyesi küspesi (SFK) ağırlıklı; %16 ham protein (HP), 2.750 kkal metabolik enerji (ME)/kg) , %0,80 L-Lizin, %0,30 DL-Metiyonin, %4,0 kalsiyum (Ca) ve %0,40 kullanılabilir fosfor (KP) içeren yem kullanılmıştır. Deneme 2 ayrı odada apartman tipi bıldırcın kafeslerinde yürütülmüştür. Bıldırcınlar her bir kafes bölmesine bireysel olarak yerleştirilip, yumurta verimleri ve yem tüketimleri bireysel olarak belirlenmiştir. Denemede yem ve su tüketimi serbesttirr. Deneme için gruplar aşağıdaki gibi düzenlenmiştir: I. Kontrol Grubu : Bu gruptaki bıldırcınlar alternatif akım (AC) ile aydınlatılmıştır. II. Deneme Grubu : Bu gruptaki bıldırcınlar doğrusal akım (DC) ile aydınlatılmıştır. Denemede kontrol ve deneme grupları 15'er adet bıldırcından oluşmakta olup, toplam 30 adet bıldırcın kullanılmıştır (2 Grup x 15 bıldırcın = 30 Bıldırcın). Denemede 220 Volt AC (alternatif akım) gerilim ve 50 Hz frekans ile 24 Volt DC ( doğrusal akım) gerilim ve 0 Hz frekans olmak üzere 2 tip aydınlatma uygulanmıştır. Denemede günlük 16 saat ışık + 8 saat karanlık aydınlatma programı uygulanmıştır. Aydınlatma şiddeti 15 lüks olarak standardize edilmiştir. Performans verileri haftalık olarak değerlendirilmiştir. Deneme 4 hafta devam etmiştir. Denemede verim özellikleri olarak; yumurta verimi, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı ve yumurta ağırlığı baz alınmıştır. Alternatif Akım (AC) ve Doğrusal Akım (DC) Aydınlatma Yöntemlerinin Bıldırcınların deneme sonu ortalama yumurta verimi, ortalama yumurta ağırlığı, ortalama günlük yem tüketimi ve ortalama yem değerlendirme katsayısına etkilerine ilişkin grup ortalamaları arasında gözlemlenen farklılıklar istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out at Selcuk University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Science, Experimental Animals Research Center. In this experiment, 30 Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) at 8 weeks of age were used.. In the experiment, corn – soybean meal (SBM) mainly; 16% crude protein (HP), 2,750 kcal Metabolic energy (ME/kg ) , 0.80% L- Lysine , 0.30% DL- Methionine, 4.0 % calcium ( Ca ) and 0.40 % available phosphorus (AP) were used. The experiment was carried out in apartment type breeding quail cages in 2 separate rooms. Quails were placed individually in each cage compartment, and their egg production, feed consumption, feed conversion ratio and egg weight were determined individually. Feed and water consumption was ad-libitum in the trial period . The groups for the experiment were arranged as follows: I. Control Group: The quails in this group were illuminated with alternating current (AC). II. Experimental Group: The quails in this group were illuminated with direct current (DC). In the experiment, AC and DC groups consisted of 15 quails, and a total of 30 quails were used (2 Groups x 15 quails = 30 Quails). In the experiment, 2 types of lighting currents were applied as 220 Volt AC (alternating current) voltage with 50 Hz frequency and 24 Volt DC (direct current) voltage with 0 Hz frequency. In the experiment, a daily lighting program of 16 hours of light + 8 hours of darkness was applied. Illumination intensity is standardized as 15 lux. Performance data were evaluated on a weekly basis. The trial continued for 4 weeks. As yield characteristics in the experiment; egg production, feed consumption, feed conversion ratio and egg weight were taken as basis . The effects of Alternating Current (AC) and Linear Current (DC) lighting methods on the end-of-trial for average egg production, average egg weight, average daily feed consumption and average feed conversion ratio of quails were found to be statistically insignificant.