Tırads (tyroid ımage reporting and data system) skorlamasının postoperatif patoloji bulguları ile karşılaştırılması
Comparison of tirads (thyroid image reporting and data system) scoring with postoperative pathology findings
- Tez No: 838116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
TIRADS (Tyroid Image Reporting And Data System) Skorlamasının Postoperatif Patoloji Bulguları İle Karşılaştırılması Amaç: Çalışmamızdaki amacımız; preoperatif ultrasonografi (US) verilerine göre elde edilen ACR TIRADS skorlamasının, postoperatif patoloji bulguları ile karşılaştırılması ve ACR TIRADS skorlamasının özgüllüğünü ve duyarlılığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, kesitsel, tek merkezli olarak tasarlanmıştır. 2016-2022 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tiroid nodülü nedeni ile tiroidektomi operasyonu yapılan, verilerine ulaşabildiğimiz 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. US verilerinden nodül sayısı, boyutu, kompozisyonu, ekojenitesi, ekojenik odağı, marjı, transvers ve AP çapa göre biçimi, şüpheli servikal lenf nodu olup olmadığı ve nodülün vaskülarizasyon durumu kaydedildi. ACR TIRADS için gerekli parametreler ile ACR TIRADS puan ve skorları hesaplandı. Cerrahi sonrası histopatolojik tanılar incelenerek hastalar benign ve malign olarak iki gruba ayrıldı. ACR TIRADS puan ve skorunun histopatolojik sonuçlara göre dağılımı incelendi. ACR TIRADS skorlamasının maligniteyi öngörmedeki tanısal değeri araştırıldı. Bulgular: 120 hastanın %71,7'si kadındı, ortalama yaş 49,47±12,51'di. Nodüllerin ortalama çapı 29,64±19,48 mm idi. ACR TIRADS skorunun postoperatif patoloji bulgularıyla ilişkisi değerlendirildiğinde TR-2 grubunun %9,1'i, TR-3 grubunun %37,5'i, TR-4 grubunun %36,2'si, TR-5 grubundaki hastaların ise %74,1'1 malign tanı aldı (p:0,001). ACR TIRADS puanının histopatolojik sonuçlarla ilişkisi değerlendirildiğinde ACR TIRADS puanı arttıkça malign tanı konma oranının arttığı saptandı (p: 0,000).
Özet (Çeviri)
Comparison of TIRADS (Thyroid Image Reporting And Data System) Scoring with Postoperative Pathology Findings Aim: Our aim in our study is; to compare the ACR TIRADS scoring obtained according to preoperative ultrasonography (US) data with postoperative pathology findings and to evaluate the specificity and sensitivity of ACR TIRADS scoring. Materials and Method: Our study was designed as a retrospective, cross-sectional, single-center study. 120 patients who underwent thyroidectomy due to thyroid nodule at Umraniye Training and Research Hospital between 2016 and 2022, and whose data we could access, were included in the study. From the US data, the number of nodules, size, composition, echogenicity, echogenic focus, margin, shape according to transverse and AP diameter, whether there was a suspicious cervical lymph node, and the vascularization status of the nodule were recorded. ACR TIRADS points and scores were calculated with required parameters for ACR TIRADS. The results of the postoperative histopathological examination were split into two categories: benign and malign. The distribution of ACR TIRADS score and score according to histopathological results was examined. The diagnostic value of ACR TIRADS scoring in predicting malignancy was investigated. Results: The mean age of the 120 patients was 49,47±12,51 and 71,7% of them were female. The mean diameter of the nodules was 29,64±19,48 mm. When the ACR TIRADS score and postoperative pathology findings were compared, TR-2 had a 9,1% malignant diagnosis rate, TR-3 had a 37,5 percent malignant diagnosis rate, TR-4 had a 36,2 percent malignant diagnosis rate, and TR-5 had a 74,1 percent malignant diagnosis rate (p:0,001). It was determined that as the ACR TIRADS score increased, the rate of malignant diagnosis increased (p: 0,000).