Fibromiyalji sendromlu hastalarda metabolik sendrom varlığının hastaların fonksiyonel durumuna olan etkisi
The effect of the presence of metabolic syndrome on the functional status of patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 838129
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS); kas iskelet sisteminde yaygın ağrı, yorgunluk, uyku bozuklukları ve kognitif disfonksiyonla karakterize kronik seyirli bir hastalıktır. Metabolik sendrom (MetS), genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle, abdominal obezite, insülin direnci, hipertansiyon ve dislipidemi gibi komponentleri içeren metabolik bir disfonksiyonu ifade eder. FMS etyolojisinde rol oynadığı düşünülen merkezi ağrı modülasyonunun anormal düzenlenmesi, düzensiz hipotalamik-hipofiz-adrenal aks ve immünolojik duyarlılık gibi mekanizmaların obezite ve metabolik sendrom gelişiminde de sebep olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, FMS tanılı kadın hastalarda metabolik sendrom varlığının, hastaların ağrı ve yorgunluk düzeyleri, fonksiyonel durumları, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile kognitif semptomlar üzerine olası etkisini araştırmak aynı zamanda metabolik sendrom parametrelerinin FMS'nin semptomları ve fonksiyonel sonuçları ile ilişkisinin olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya, FMS tanısı alan 80 kadın hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların boy, kilo ve bel çevresi ölçümleri yapıldı. Hastaların kan basınçları sfingometre, el kavrama kuvveti elektronik el dinamometresi, parmak tutma gücü ise pinçmetre yardımıyla ölçüldü. Hastaların ağrısı vizüel analog skalası (VAS), fonksiyonel durumu fibromiyalji etki anketi (FEA), yorgunluk düzeyleri yorgunluk şiddet ölçeği (YŞÖ), duygu durumları Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve Modifiye Yorgunluk Etki Skalası (MYES), uyku bozukluğu Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKI), yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Tanı ve ayırıcı tanılar için, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), c-reaktif protein (CRP), romatoid faktör (RF), tam kan sayımı, biyokimyasal ve hormonal (tiroid stimülan hormon, parathormon) tetkikleri gibi rutin bakılan laboratuar test sonuçlarına ulaşıldı. Çalışmamızda, VAS ile ölçülen ağrı metabolik sendromu olan grupta çok daha yüksek skorlara sahipti.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS); It is a chronic disease characterized by widespread pain, fatigue, sleep disorders and cognitive dysfunction in the musculoskeletal system. Metabolic syndrome (MetS) refers to a metabolic dysfunction that includes components such as abdominal obesity, insulin resistance, hypertension and dyslipidemia under the influence of genetic and environmental factors. Mechanisms such as abnormal regulation of central pain modulation, irregular hypothalamic-pituitary-adrenal axis and immunological sensitivity, which are thought to play a role in the etiology of FMS, are also thought to be responsible for the development of obesity and metabolic syndrome. In this study, it was aimed to investigate the possible effects of the presence of metabolic syndrome on pain and fatigue levels, functional status, anxiety and depression levels, and cognitive symptoms in female patients with FMS, as well as to examine whether metabolic syndrome parameters are related to the symptoms and functional results of FMS. Eighty female patients diagnosed with FMS were included in the study. Height, weight and waist circumference measurements were made for all patients. The blood pressures of the patients were measured with the help of sphingometer, hand grip strength with electronic hand dynamometer and finger grip strength with pinchmeter. Patients' pain visual analog scale, functional status fibromyalgia impact questionnaire, fatigue levels, fatigue severity scale, moods Hospital Anxiety and Depression Scale and Modified Fatigue Impact Scale, sleep disorder Pittsburgh Sleep Quality of life Index (PUKI), quality of life was assessed with Short Form-36. Routine laboratory test results such as erythrocyte sedimentation rate (ESR), c-reactive protein (CRP), rheumatoid factor (RF), complete blood count, biochemical and hormonal (thyroid stimulating hormone, parathormone) tests were obtained for diagnosis and differential diagnosis. In our study, pain measured by VAS had much higher scores in the group with metabolic syndrome.