NEÜ Meram Tıp Fakültesi intern hekimlerinin prekonsepsiyonel bakım hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness of NEU Meram Faculty of Medicine intern doctors about preconceptional care
  1. Tez No: 838128
  2. Yazar: MERVE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Prekonsepsiyonel (gebelik öncesi) bakım gebelik, anne ve çocuk sağlığı için risk oluşturabilecek faktörlerinin gebelik öncesi dönemde tespit edilip en aza indirilmesi için uygun müdahalelerin sağlanmasıdır. Bireylerin sağlıklı yaşam tarzı edinmesi, gelecek nesillerin ve toplumun sağlıklı bireylerden oluşmasına katkıda bulunur. Prekonsepsiyonel bakım koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçasıdır ve hekimlere bu bakımın sağlanmasında büyük görev düşmektedir. Bu çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinin prekonsepsiyonel bakım hakkındaki bilgi, tutum ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmanın evrenini 2022-2023 akademik yılı Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 6 öğrencileri oluşturmaktadır. Belirtilen sürede Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 6'da 227 öğrenci mevcuttu. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 208 öğrenci (%91,6'sı) çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulan ilk bölümünde katılımcıların sosyodemografik bilgilerini sorgulayan, ikinci bölümünde ise prekonsepsiyonel bakım hakkında soruların olduğu bir anket uygulandı. Elde edilen verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Preconceptional care is the provision of appropriate interventions to identify and minimize the factors that may pose a risk to pregnancy, maternal and child health in the preconception period. Acquiring a healthy lifestyle of individuals contributes to the formation of healthy individuals for future generations and society. Preconceptional care is a part of preventive health services and physicians have a great role in providing this care. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and awareness of the last year students of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine about preconceptional care. Materials and methods: The population of this descriptive and cross-sectional study consisted of Term 6 students of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine in the 2022-2023 academic year. During the specified period, there were 227 students in Term 6 of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine. 208 students (91.6%) who agreed to participate in the study voluntarily and met the inclusion criteria were included in the study. The participants were administered a questionnaire created by the researchers by reviewing the literature, the first part of which questioned the sociodemographic information of the participants, and the second part included questions about preconceptional care. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 20.0 program was used to analyze the data obtained.