Development of a multi-purpose software for the design of figured woven fabrics
Motifli kumaşların tasarımı için çok amaçlı yazılım geliştirilmesi
  1. Tez No: 83815
  2. Yazar: ANIL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAŞER, DOÇ. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
VI ÖZET İkibinli yıllara gireceğimiz şu sıralarda teknolojideki son gelişmelerin sonucu olan otomasyon ve bilgi toplumu olma gereksinimi tekstil endüstrisinin görünümünü oldukça değiştirmiştir. Bu değişim henüz tamamlanmış değildir ve giderek artabiliceğinin işaretlerini vermektedir. Tekstilin en önemli alanlarından biri olan dokuma endüstrisi de bu değişim içinde yerini almaktadır. İkibinli yıllatın bir başka önemli sektörü ise bilgisayar sektörüdür. Henüz 55 yılını doldurmuş olan bu sektör yirminci yüzyılın ikinci yarısına imzasını çoktan atmış ve elbetteki tekstil endüstrisinde hakettiği yeri çoktan almıştır. Çağdaş teknolojinin en güçlü aracı bilgisayar bugün tasarım sürecinde de etkinliğini gittikçe arttırmaktadır. Kumaşların estetik ve fiziksel tasarımında bilgisayardan çok yönlü olarak yararlanılabilir. Kumaşın yapısal tasannu, yapıyı belirleyen temel kumaş parametrelerine sayısal değer vererek gerçekleşir. Kumaşın işlevine bağlı amaçlan sağlayan tasarım değişkenlerine verilecek değerlerin seçimi uygun bir algoritma ile bilgisayara yaptmlabilir. Yapısal tasannu gerçekleştirilmiş kumaşın görünümü de bilgisayar ekranında başarılı bir biçimde elde edilebilir. Bu çalışmada kumaş tasarımının tüm teknik ve estetik yönleriyle bilgisayara yaptınlması için oluşturulan program, kullanıcıya olanak ölçüsünde az iş bırakarak çok sayıda seçenek sunmakta ve her aşamada açıklayıcı bilgiler ile en uygun sonuçlan en kısa zamanda elde etmesini sağlamaktadır. Bu seçenekler kumaş boyutlan, kumaş ağırlığı, örgü tipi, renk planlan, iplik tip ve numarası gibi kumaşın temel estetik ve fiziksel parametreleri ile ilgilidirler.vn Diğer taraftan, bu çalışma ile tasarımcıya, bilgisayarın sahip olduğu sonsuz renk skalasından yararlanma olanağı yaratılmıştır. Bunun sonucu olarak da dokuma kumaşlarda renklendirme sorununa bir ölçüde cevap verilebilmiştir. Son olarak, istenen özelliklerde kumaş yapabilmek için bilgisayarda uygulanan teknik tasarım çalışmasıyla elde edilen değerlere göre kumaş için bir maliyet hesabı da yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The automation and the need of being a learned society as the result of latest developments in technology at this time when we are entering the years of two thousands have already changed the sight of textile industry appreciably. This development has not yet been completed and gives the signals that it will gradually increase. Weaving industry which is one of the most important areas in textiles, takes its place also in this change. Another important sector of the years 2000s is the computer sector. This sector rich is only 55 years old has already put its signature century and has got its just share in the textile industry. which is only 55 years old has already put its signature on the second half of the 20th The computer that is the most powerful apparatus of modern technology is increasing its influence today in the design field, too. Multi sided benefits can be gained by the computer in the physical and aesthetic design of fabrics. The structural design of a fabric can be realized by assigning numerical values to basic fabric parameters defining the structure. The computer through a suitable algorithm may do the selection of the values to be assigned to the design variables that satisfy the objectives related to the function of the fabric. The appearance of the fabric whose structural design has been achieved may also be obtained successfully on the screen. In this study the program developed to make the computer do the fabric design work with all its technical and aesthetic aspects leaving the user as little work as possible presents him a number of choices and makes him arrive at the best result with clear instructions at all steps. The choices are related to basic aesthetic andV physical fabric parameters such as fabric dimensions, fabric weight, type of weave, colour plans, type and count of yarns. On the other hand, the designer has been given the opportunity of using the unlimited colour scale which the computer has. As a result of this the colouring problem in woven fabrics has somewhat been solved to a certain degree. Lastly, to make fabrics with the aimed qualifications, cost calculation is also made according to the values which have been obtained by the technical design work carried out on the computer.