Malzeme yönetiminde otomasyon
  1. Tez No: 32391
  2. Yazar: ENSAR ÖZAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Tezin amacı, malzeme yönetiminde etkinliği arttıracak bilgi sistemlerinin tasarlanıp geliştirilmesinde, sistem ve yönetim yaklaşımlarının önemini vurgulamaktır, Yöneticilerin çoğunluğu bilgi işlem konusuna yabancıdır. Ancak otomasyonun başarısı yöneticilerin politikalarına bağlıdır. Çalışmada, yöneticilerin otomasyonu yönlendirmede ihtiyaç duydukları hususlar incelenmiştir. Yöneticiler, otomasyonla ilgili çözümlerin kalitesini değerlendirebilmek için uygun soruları sorabilmelidirler. Uygulama modeli, çok kademeli bir stok yönetim sisteminin otomasyonudur. Etkinliğin önemli olduğu, askeri bir kuruluş için tasarlanıp geliştirilmiştir. Uygulamada nasıl program hazırlanacağına değil, nelerin programlarının hazırlanması gerektiğine ağırlık verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the thesis is to emphasize the importance of systems and management approaches in design and development of information systems in order to increase the efficiency of material management systems. Most of the managers are not familiar to data processing. In fact, the success of automation depends on the development policy of managers. The matters studied in this thesis are what the manager should know in information and data processing in order to direct material management automation. The managers should ask the proper questions to evaluate the quality of the solutions about automation. The application model of the thesis is concerned with the development of a multi- echelon inventory management system automation software for a military headquarters, where efficiency is main concern. In practice, the emphasis should be placed on what to program, instead of how to program.