Plastic analysis and design of steel space structures
- Tez No: 83816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Günümüzde çelik çerçeveli yapıların plastik analizi oldukça yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Bir çok yapı için en mantıklı ve ekonomik metod plastik analiz kullanılarak elde edilendir. Bunun yanında bu analiz yönteminin bir avantajıda diğerlerine göre daha basit oluşudur. Asıl amaç yapıların plastik olarak nasıl analiz edileceğidir. Bu analiz yöntemi ileride mühendisler ve bilgisayar programcıları için kaçınılmaz bir gerçek haline gelecektir. Örnek:SAP2000. Bu çalışmanın ilk bölümünde plastik analiz temel hatları ile tanıtılmaktadır. Avantaj ve dezavantajları ile yapı çeliğinin özellikleri ikinci bölümde incelenmiştir. Kiriş kolon gibi farklı yapı elemanlarının birbirleri ile nasıl bağlantı yapıldığı üçüncü bölümün konusudur. Genel içeriği ile plastik teori dördüncü bölümde analtılmıştır. Plastik analiz yöntemleri ile plastik göçmenin bölümleri altıncı ve yedinci bölümde incelenmiştir. Sekizinci bölümde basit bir çelik kafes sistem plastik yötem kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar elastik yöntemle karşılaştınlmıştır. Dokuzuncu bölüm, plastik analizin uzaysal çerçevelere nasıl uygulanacağım anlatmaktadır. Plastik momenti etkileyen bazı faktörler onuncu bölümde sunulmaktadır. Onbirinci bölümde ise Uzaysal çelik sistemlerin plastik olarak dizaynı için bir bilgisayar programı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The plastic methods of structural analysis are now widely used in the design of steel frames, which carry load by virtue of the resistance of their members to bending action. For such structures the most economical and rational designs are achieved by the use of the plastic methods. The plastic methods also have the advantage of simplicity. The main goal is the able to give an idea about plastic design of steel structure. It is believe that this object will be inevitable at the future, for the designers and computer programs such as SAP2000 (Structural Analysis Program). In the first chapter of this study, Plastic design is basically and historically introduced. Properties of structural steel are presented in chapter two. Advantages and disadvantages of steel as a structural material are given in this section. Connections of different types of member such as beams and columns are presented with little consideration of the ways in which these are attached to one another to form a structure. The basic theory of plastic design and general considerations are given in chapter four. Central concepts of limit state design are examined in chapter five. Methods of plastic analysis and simple cases of plastic collapse are investigated in six and seven chapter.V In chapter eight, simple truss structure is examined. An example of a model using the structural steel is investigated and compared to the elastic theorem. Plastic theory is applied to many other forms of structure, such as grillages and space frames in chapter nine. Some factors, which affecting the plastic moment are presented in chapter ten. A computer program which is aided for plastic design is presented by Selim Göller in chapter twelve.