Static stability analysis of a linearly tapered cantilever beam using the finite element method
Sonlu elemanlar metodu kullanarak lineer değişken ankastre kirişin statik stabilite analizi
- Tez No: 83817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, eksenel yüklemeye maruz ankastre Timoshenko kirişlerin statik stabilitesine, çeşitli kesit değişimlerinin etkileri incelenmiştir. Kiriş, elastik eğriye kesme kuvveti etkisinin de katıldığı Timoshenko kirişidir. Analizlerde bu özelliklere sahip kademesiz ve kademeli olmak üzere on çeşit kiriş kullanılmıştır. Kritik burkulma yükü ve burkulma faktörlerini tespit etmek için Sonlu Elemanlar ve Sonlu Elemanlar-Transfer Matris Metodlan kullanılmıştır. Her iki yöntemde de kiriş dört serbestlik derecesine sahip sonlu eleman ile modellenmiştir. Bu şekilde, iki metodun birbirine avantaj ve dezavantajlarım görmek mümkün olmuştur. Her iki metottan elde edilen sonuçlar birbirine çok yalandır. Burkulma parametreleri, integral formdaki sistemin potansiyel enerji ifadelerine varyasyonel prensibi uygulanmasıyla elde edilen özdeğer probleminin çözümüyle saptanmaktadır. Nümerik hesaplamalarda MATLAB 5.1 bilgisayar programlama dili kullanılmıştır. Sonlu Elemanlar ve Sonlu Elemanlar-Transfer Matris Metodu hesaplamaları yapan programlar ek olarak sunulmuştur. Çeşitli tipteki kirişler için elde edilen sonuçlar tablo ve grafiklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In the present study, the effects of variation of various cross-sections on the static stability of cantilever beams subjected to axial loading have been investigated. The beam is the Timoshenko type where the effect of shear force is included to the elastic curve. Ten different types of continuous and stepped beams, having the above mentioned properties have been used in the analyses. In order to determine the critical buckling loads and buckling factors, the Finite Element and Finite Element-Transfer Matrix Methods have been employed. In both methods, the beam has been modeled as four degrees of freedom finite elements. Therefore, it has been possible to compare the advantages and disadvantages of both methods. The results obtained from both methods are similar to each other. Buckling parameters are determined from the solution of the eigenvalue problem obtained by the application of the variational principle to the potential energy terms of the integral form system. MATLAB 5.1 computer software has been used in numerical calculations. Computer programs used in the calculation of the Finite Element and the Finite Element-the Transfer Matrix Methods have been included in the Appendix. Results obtained for various kind of beams have been presented in tables and graphics.