Uşak ilindeki Geç Neolitik ve Kalkolitik dönem yerleşmelerinden ele geçen çanak çömlekler
Pottery recovered from Late Neolithic and Chalcolithic age settlements in Uşak province
  1. Tez No: 838179
  2. Yazar: EDA KALKANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Uşak Protohistorik Dönem Yüzey Araştırmaları Projesi (UPDAP) ışığında yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgular Uşak ili içerisindeki Merkez ve Banaz ilçelerini kapsayan bölge için Protohistorik dönem açısından oldukça önemli bilgiler edinilmesine sebep olmuştur. Bu tez çalışmasındaki temel konu ise UPDAP Neolitik ve Kalkolitik Çağ çanak çömlekleridir. İçbatı Anadolu Bölgesi içerisinde önemli merkezlerden biri olan Uşak ili, Neolitik ve Kalkolitik Çağ'a ait bilgilerden oldukça yoksundur. Komşu bölgelerde özellikle Batı Anadolu ve Göller bölgesi başta olacak şekilde aynı dönem için yoğunlukla çalışmalar gerçekleştirilmeye devam ederken, İçbatı Anadolu bölgesi için gerçekleştirilen az orandaki çalışmalar ile söz konusu dönem hakkında elde edilen bulgular ile bilgi edinilmeye çalışılmaktadır. Teze göre belirlenen Neolitik ve Kalkolitik Çağ çanak çömlekleri hakkında verilebilecek genel bilgiler, el yapımı, kırmızı hamurlu kırmızı astarlı, koyu renk yüzeyli, krem astarlı ve kaba halde olan mal grupları mevcuttur. Buna göre açık kaplar, kapalı kaplar ve diğer kaplar şeklinde tipolojiye ayrılmışlardır. Genellikle monokrom ve organik katkının seyrek görüldüğü, inorganik katkılarında seyrek-orta-yoğun yoğunlukta görüldüğü belirtilebilmektedir. Kendi içerisinde değerlendirmesi yapılmasının ardından komşu bölgeler ile ilişiği aranmış, benzer ve farklı özellikler harmanlanarak bölgedeki bahsi geçen dönem aralığına dair cevaplar aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The findings obtained as a result of the research carried out in the light of the Uşak Protohistoric Period Survey Project (UPDAP) led to the acquisition of very important information in terms of the Protohistoric period for the region covering the Merkez and Banaz districts in the province of Uşak. The main subject in this thesis study is UPDAP Neolithic and Chalcolithic Period pottery. Uşak province, which is one of the important centers in the Inner West Anatolia region, is entirely deprived of information about the Neolithic and Chalcolithic Periods. While studies continue to be carried out intensively for the same period in neighboring regions, especially in Western Anatolia and the Lakes region, it is tried to obtain information with the findings obtained about the said period with the few studies carried out for the Innerwestern Anatolia region. General information about the Neolithic and Chalcolithic Period pottery is determined according to the thesis; They are in the form of handmade, red paste, red slipped, dark surface, cream slipped and coarse ware groups. Accordingly, they are divided into typologies as open vessels, closed vessels, and other vessels. Generally, it can be stated that monochrome and organic additives are seen rarely, and inorganic additives are rarely-medium-intensive density. After its internal evaluation, its relation with neighboring regions was searched, and answers were sought regarding the period as mentioned earlier range in the region by blending similar and different features.