Sağlık sektöründe işçi-işveren ilişkileri
Employee–employer relationship in the health sector
  1. Tez No: 838180
  2. Yazar: MEHMET SEYFEDDİN PENÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Healthcare Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Çalışmamızda, iş sözleşmesi kavramı ve hizmet sözleşmesi kavramı temel hatlarıyla bireysel iş hukuku açısından incelenmiştir. Bu kapsamda iş sözleşmesinin tarihi gelişimi, temel unsurları, özellikleri, yapılması, yapma yükümlülüğü, sona ermesi ve konusu iş görme borcu olan diğer sözleşmeler, sağlık sektöründe gerçekleştirilen iş sözleşmeleri çerçevesinde irdelenmiştir. Sağlık ve Sosyal Hizmetler sektöründe hangi faaliyet ve hizmetlerin bulunduğu, bu faaliyetler ve hizmetlerin sınırı, çerçevesi, düzenlenmesi ve sağlık açısından öneminin irdelenmesi açısından, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu çerçevesinde iş kolları ve bu kolların neler olduğunun belirtildiği İş Kolları Yönetmeliği'ndeki ekli listenin on yedinci sırasında da yer alan sağlık ve sosyal hizmetler iş kolu incelenerek, ekli listede bahsi geçen bütün hizmet ve faaliyetler teker teker irdelenmiştir. Sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde faaliyet gösteren diğer meslek mensuplarının görev ve tanımları, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 17927 Sayılı Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği ve 29007 Sayılı Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik hükümleri çerçevesinde incelenerek değerlendirilmiştir. Sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde faaliyet gösteren diğer meslek mensuplarının, sadece sağlık sunucuları aracılığı ile değil, birçok farklı şekil ve çeşitte hizmet vermeleri sebebiyle çok çeşitli ve farklı türde iş sözleşmesiyle karşılaşılmaktadır. Bu karşılaşılan iş sözleşmelerinin neler olduğu, nasıl kurulduğu, şekil şartları ve bahsedilen iş sözleşmesi modelinin sona ermesi neticesinde, tarafların uymak zorunda olduğu yükümlülükler teker teker incelenerek irdelenmiştir. Sağlık sektöründe işin düzenlenmesi açısından çalışma süreleri, dinlenme süreleri ve gündelik hayatta toplumun diğer kesimlerine göre daha dezavantajlı konumda olanların çalışma hayatında korunması için, iş hukuku çerçevesinde gerekli pozitif ayrımcılık hükümleri ışığında tanınan izinler ve gerçekleştirmeleri ile kısıtlı veya yasak olan işler incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise her bir sağlık meslek mensubu grubundan iş sözleşmeleri nedeniyle daha önce çalıştıkları veya halen çalışmakta oldukları kurumlarıyla uyuşmazlık yaşayanlarla ilgili yüksek mahkemenin vermiş olduğu kararlar örnekleme yöntemiyle incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde, gerek ilk derece ve istinaf mahkemelerinin görüşleri gerekse de yüksek mahkemenin görüşleri göz önünde bulundurularak, sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde faaliyet gösteren diğer meslek mensuplarının karşılaştıkları uyuşmazlıklar ve genel olarak karşılaşılan hukuki problemler tespit edilip değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise, çalışmamızın konusu itibariyle sağlık sektöründe iş sözleşmesiyle çalışan kesimlerin karşılaştığı sorunlara ilişkin çözüm önerileri bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the concept of employment contract and the concept of service contract were examined in terms of individual labor law. In this context, the historical development of the employment contract, its basic elements, features, construction, obligation to make, termination and other contracts whose subject is the obligation to perform work are examined within the framework of employment contracts in the health sector. In terms of examining which activities and services are available in the Health and Social Services sector, the limit, framework, regulation and importance of these activities and services in terms of health, the business lines within the framework of the Trade Unions and Collective Labor Agreement Law No. 6356, the branches of business regulation are specified on the seventeenth row of the attached list. The health and social services business line was examined and all the services and activities mentioned in the attached list were examined individually. The duties and definitions of health professionals and other professionals operating in health services were examined and evaluated within the framework of the provisions of the Law No. 1219 on the Style of Execution of Medicine and its Subspecialities Arts, the Operation Regulation of Inpatient Treatment Institutions No. 17927 and the Regulation on the Job and Job Descriptions of Health Professionals and Other Professionals Working in Health Services No. 29007. Health professionals and other professionals operating in health services are faced with a wide variety and different types of employment contracts due to the fact that they provide services in many different forms and varieties, not only through health providers. What these employment contracts are, how they are established, the form conditions and the obligations that the parties must comply with as a result of the termination of the mentioned employment contract model are examined individually as well. In order to protect those who are more disadvantaged in working life compared to other segments of the society in terms of working hours, rest periods and daily life in terms of regulating work in the health sector, the permissions granted and their performance and restricted or prohibited jobs have been examined in the light of the necessary positive discrimination provisions within the framework of labor law. In the last part of our study, the decisions of the Supreme Court regarding each group of healthcare professionals who had conflicts with the institutions where they previously worked or are currently working due to their employment contracts were examined by sampling method. As a result of this review, the disputes and general legal problems encountered by healthcare professionals and other professionals operating in healthcare services were identified and evaluated, considering the opinions of both the first instance and appellate courts and the Supreme Court. In the conclusion part of our study, we tried to find solutions to the problems faced by those working under employment contracts in the health sector, as the subject of our study.