The effect of the International Baccalaureate diploma programme on the international baccalaureate learner profile attributes of Turkish high school students
Uluslararası Bakalorya diploma programının Türk lise öğrencilerinin öğrenenler profili niteliklerini kazanımlarındaki etkisi
  1. Tez No: 838187
  2. Yazar: ÜLFET BURCU CİNLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA ALEXANDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uluslararası Bakalorya (UB) programı genel anlamıyla çocuk gelişimini bilişsel ve bilişüstü kavramlarla ilişkilendiren bir model izler (Bullock, 2011). UB Öğrenenler Profili (UBÖP), UB programlarının bu kavramları kapsayacak şekilde ilerlemesi için geliştirilen bir araçtır. Bu çalışma UB Diploma Programı müfredatının UBÖP kazanımlarını ne ölçüde etkilediğini ve bunların kişilik özellikleriyle nasıl bir etkileşim gösterdiğini araştıracaktır. Katılımcılar (N = 180) aynı okuldan seçilmiş ve kendi içlerinde UB ve UB-olmayan olarak gruplandırılmışlardır. Öz disiplin ve deneyime açıklık Beş Faktör (BFI) kişilik özellikleri kontrol değişkenleri olarak eklenmiştir. Ek olarak, UB Diploma Programının UBÖP kazanımlarındaki ikame oranı kontrol edilmiştir. Bulgular UB Diploma Programının (1) bilgili, araştıran-sorgulayan ve açık görüşlü UBÖP kazanımlarını genel olarak desteklediğini, (2) kişilik özellikleri kontrol edildiğinde de araştıran-sorgulayan ve açık görüşlü UBÖP kazanımlarını desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The International Baccalaureate (IB) programme follows a model that connects child development to cognition and metacognition (Bullock, 2011). The IB Learner Profile (IBLP) attributes are the way IB ensures that both aspects of education are a part of IB education. This study investigates to what extent the IB Diploma Programme (IB DP) impacts student acquisition of IBLP attributes and its interaction with the personality traits of conscientiousness and openness. Participants (N = 180) were chosen from the same school and were grouped as either IB DP or non-IB students. Inherent personality traits conscientiousness and openness to experience from the Big Five Inventory (BFI) were used as covariates. Furthermore, the IB DP is analysed to investigate if IB DP can substitute low personality traits. Findings support the following: (1) the IB DP students score higher for knowledgeable, inquirer, and open-minded IBLP attributes, (2) When inherent personality traits are controlled, the IB DP students score higher for the inquirer and open-minded IBLP attributes.