İhracatta Türk-Eximbank sigortaları ve Türk-Eximbank sigortalarının işletmelerin ihracat performansı üzerine etkileri: İhracatçı Türk işletmeleri üzerine ampirik bir çalışma
Turkish-Eximbank insurance in export and the effects of Turkish-Eximbank insurance on the export performance of businesses: An empirical study on Turkish exporting businesses
- Tez No: 838194
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Uluslararası Ticaret, Insurance, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küresel mal ve ticaret akımlarının karşılıklı olarak ülkelerin dış ticaret hacmini arttırması nedeniyle, özellikle yükselen piyasa ekonomileri için ihracata dayalı ekonomik büyüme önemli bir konuma gelmiştir. Ekonomik büyümeyle birlikte makroekonomik istikrar açısından ülke ekonomisine döviz kazandırıcı işlemlerin başında gelen ihracat, kamu otoritesi tarafından ihracatın finansmanının spesifik olarak dikkate alındığı finansal kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Bu amaçla Türkiye'de 1987 yılı itibariyle kurulan Türk Eximbank ihracatın finansmanını ve ihracata yönelik ekonomik ve politik riskleri yönetebilmek için ihracatçı firmalara hem ihracat kredileriyle hem ihracat kredi sigortalarıyla destek sağlamaktadır. Türk Eximbank'ın ihracatın teşviki için sağladığı finansal destekler kapsamında, bu tez çalışmasının temel amacı Türkiye'de 1994-2022 dönemi boyunca Türk Eximbank tarafından ihracatçı firmalara sağlanan kısa vadeli ihracat kredi sigortalarının ihracat performansı üzerine olası etkilerini VAR modeli yöntemiyle incelemektir. Ayrıca, analiz dönemi boyunca Türkiye ekonomisinde kısa vadeli ihracat kredi sigortaları ile ihracat arasındaki nedensellik ilişkisinin olup olmadığını Toda-Yamamoto nedensellik yöntemiyle belirleyebilmektir. Ampirik analiz sonucunda, Türk Eximbank tarafından sağlanan kısa vadeli ihracat kredi sigortalarında ortaya çıkan değişimlerin Türkiye'nin ihracat performansını pozitif olarak etkilediği tespit edilmektedir. Ayrıca, kısa vadeli ihracat kredi sigortaları ve ihracat arasında çift yönlü nedensellik olduğu bulgusu saptanmaktadır. Sonuç olarak, Türk Eximbank tarafından ihracatçı firmalara verilen kısa vadeli ihracat kredi sigortalarının Türkiye'nin ihracat performansı açısından oldukça önemli olduğu ampirik olarak ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Export-based economic growth has become important, especially for emerging market economies, as global goods and trade flows mutually increase the foreign trade volume of countries. Exports, which are among the transactions that bring foreign currency to the country's economy in terms of macroeconomic stability along with economic growth, are supported by financial institutions where export financing is specifically taken into account by the public authority. For this purpose, Türk Eximbank, which was established in Turkey in 1987, provides support to exporting companies with both export credits and export credit insurance in order to finance exports and manage economic and political risks related to exports. The main purpose of this thesis is to examine the possible effects of short-term export credit insurances, which are provided to exporting companies by Türk Eximbank, on export performance using the VAR model method in Turkey, during the 1994-2022 period. In addition, to determine whether there is a causality relationship between short-term export credit insurance and exports in the Turkish economy throughout the analysis period by using the Toda-Yamamoto causality method. As a result of the empirical analysis, the changes in the short-term export credit insurances provided by Türk Eximbank positively affect Turkey's export performance is determined. Besides, it is found that there is a bidirectional causality between short-term export credit insurance and exports. As a conclusion, it is empirically demonstrated that the short-term export credit insurances provided by Türk Eximbank to exporting companies is very important for Turkey's export performance.