A survey of neural blind source separation techniques
  1. Tez No: 83821
  2. Yazar: SERKAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
m ÖZET Kör kaynak ayırma, en az ayrılması gereken bileşen kadar kaynak içeren eldeki bir kaynak karışımından, istatistiksel olarak bağımsız bileşenleri ayıracak lineer bir dönüşüm bulma problemidir. Eldeki karışımda bulunan bağımsız kaynakların sayısı ve bunların karışıma ne oranda katkıda bulundukları bilinmediğinden problem kör olarak nitelendirilir. Bahsi geçen tipte bir dönüşüm bulma probleminin genel adı Bağımsız Bileşen AnalizfâİT. Bu çalışma gerçek zamanda istatistiksel olarak bağımsız bileşenleri ayırabilecek algoritmalar üzerinde yoğunlaşmıştır. Bağımsız bileşen analizi algoritmalarına ilişkin formülasyon gözden geçirilmiş, ses ve görüntü ayırmaya ilişkin örneklerle desteklenerek simülasyon sonuçlan verilmiştir. Ayrıca söz konusu algoritmaların performans karşılaştırması da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Blind source separation is the problem of finding a linear transformation to separate statistically independent components from a mixture of sources, which contains at least as much signals as the number of the sources to be separated. The problem is called blind, since the only information at the hand is the mixture obtained from the sensors, but neither the number of sources nor their contribution to mixture is known. The general name of the technique to find such a transformation is Independent Component Analysis. This study focuses on the algorithms, which is capable of real time extraction of independent components. Independent Component Analysis algorithm formulations are reviewed and the simulation results with examples to sound and image separation are given. A performance comparison of several algorithms is also included.