Halkapınar karst sistemlerinin (Çeşme) hidrojeolojisi
Hydrogeology of Halkapınar karst systems (Çeşme)
  1. Tez No: 83822
  2. Yazar: TURAN GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Çeşme'nin yaklaşık 25 km doğusunda yer alan inceleme alanında, litolojik ve hidrojeolojik özellikleri birbirinden farklı, Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı dokuz ayrı kaya birimi bulunmaktadır. Bu birimlerin tabanını Paleozoyik yaşlı Alandere formasyonu oluşturur. Bu formasyon üzerine Mesozoyik yaşlı Gerence, Camiboğazı, Güvercinlik ve Nohutalan formasyonları uyumsuz olarak gelir. Bunun üzerine uyumsuz olarak Aktepe birimi gelir. Senozoyik kaya birimleri ise Volkano sedimanter birim ve Andezit birimleri ile temsil edilir ve Nohutalan formasyonunun üzerine uyumsuz olarak gelir. Tüm bu birimlerin aşmmasıyla meydana gelen alüvyon uyumsuz olarak alçak kesimleri doldurur. İnceleme alanındaki Paleozoyik ve Mesozoyik yaşlı karstik kireçtaşlan geniş yayılımlan ve litolojik özellikleri bakımından iyi bir akifer özelliğine sahiptir. Volkanik kayaçlar akifer olma özelliğine sahip değildir. Fakat soğuma çatlakları ve akma yapılarının bulunduğu kesimlerden iyi kalitede sular alınabilir. İnceleme alanında birçok Polye ( karstik dağarası ovalan) bulunmaktadır. Bunlar Halkapınar, Germiyan, Domuzçukuru, Camiboğazı, Nohutalan, Barbaros, Kadıovacık, Yuvarlak köyü, Çukuralan ve ildir çevresindeki alçak düzeyli polyelerden oluşmaktadır. İnceleme alanındaki kireçtaşlan bol çatlaklı ve erime boşluklan içermesi nedeniyle yeraltındaki sulann hangi kanallan izlediği bilinmemektedir. Yani hidrolojik havza bilinmesine karşın hidrojeolojik havza tam olarak bilinmemektedir.İnceleme alanında en önemli karstik kaynaklar Halkapınar ve ildir kaynaklandır. Kaynakların kimyasal ve izotopik analiz sonuçlan kaynak sularında deniz suyu etkisi ile tuzlanmanın mevcut olduğunun gösterir. ildir kaynaklan üç değişik yerden boşalmaktadır. Bu kaynaklann ortalama debisi 490 l/s' dir. Halkapınar kaynağının ortalama debisi 12 l/s' dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area located at approximately 25 km east of Çeşme, there are the Paleozoic, Mesozoic and Senozoic aged (nine different rock units) having different lithological and hydrogeological properties. The basement of these units is formed by the Paleozoic Alandere formation. Mesozoic aged Gerence, Camiboğazı, Güvercinlik and Nohutalan formations rest above the Paleozoic Alandere formation unconformably and again by an unconformity, the Aktepe unit comes above it. Senozoic rock units are represented by volcano- sedimenter and andezite units, and they overly on the Nohutalan formation discordantly. The alluvia formed by the eosion of all of these units fill the low regions discordantly. The Paleozoic and Mesozoic aged Karstic limestone units have a good aquifer qualities because of their wide spread and lithological properties. The Volcanic rocks haven't got aquifer properties. But good quality water can be obtained from the regions having cooling joints and flow structures. There are many Poljes. These are formed as the low staged poljes around Halkapinar, Germiyan, Domuzçukuru, Camiboğazı, Nohutalan, Barbaros, Kadıovacık, Yuvarlak köyü, Çukuralan and ildir. There is no information about which canals the groundwater tracing as the limestones in the study area are heavily cracked and have dissolution voids. In the other words, although the hydrological basin is known, the hydrogeologic basin is not known completely. The main karstic springs are Halkapinar and Ildir springs. The chemical and isotypic analysis results, öf the springs show that there occurs salt watercontaminations because of sea water intrusion. The Ildir springs discharge from three different places. The average yields of Ildir and Halkapinar karst springs are 490 1/s and 12 1/s, respectively.