Plasma nitriding behavior of AISI 316L stainless steel
AISI 316L paslanmaz çeliğinin plazma nitrürleme davranışı
- Tez No: 83820
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Önemli bir mühendislik malzemesi olan AISI 316L paslanmaz çeliğinin plazma nitrürasyonu yöntemi kullanılarak sertleştirilmesi amaçlanan bu çalışmamızda işlem parametreleri olarak sıcaklık (400...600°C), zaman (1...10h) ve N2+H2 karışımından oluşan plazma atmosferindeki azot gazının hacimsel oranı alındı. Çeliğin nitrürasyon işlemine cevabını araştırmak için mikrosertlik ölçümleri ve optik mikroskobi teknikleri kullanıldı. Çalışma; çeliğin yüzey sertleşme davranışı, nitrürlenmiş tabakaların şekli ve plazma nitrürlenmiş numunelerin aşınma özelliklerinin araştırılmasında yoğunlaştı. Pim-halka tipi aşınma testleri kuru sürtünme şartlarında gerçekleştirildi. İşlem sürelerinin kısalığı, çevre kirliliğine neden olmaması, işlem neticesinde yüzeyde çok az pürüzlülüğün oluşması, düşük elektrik ve gaz sarfiyatı ve otomasyona elverişliliğinin yanısıra difüzyon tabakası kalınlığının kontrolüne ve sert fakat daha az gevrek metal yüzeyleri elde edilebilmesine imkan sağlayan plazma nitrürasyonu yöntemiyle AISI 316L paslanmaz çeliğinin sertliğinde önemli artışlar kaydedilmiştir. Yapılan mikrosertlik ölçümlerinin ve optik mikroskop gözlemlerinin ışığında en fazla yüzey sertliğinin ve en derin difüzyon tabakasının 7 saat 550°C 'de %40Na+%60H2 gaz karışımı kullanıldığı durumda oluştuğu gösterilmiştir. Difüzyon tabakası kalınlığı artan işlem süresi ve sıcaklığı ile artmaktadır. Azot yüzdesinin artması ile difüzyon tabakası kalınlığında ve yüzey sertliğinde bir azalma meydana gelmektedir. Aşınma miktarının, artan kompond tabaka kalınlığı ve azalan yüzey sertliği ile arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this investigation, the surface hardening of AISI 316L stainless steel, an important engineering material, by using plasma nitriding technique has been aimed with various temperatures (400...600°C), times (1... lOh) and the volumetric ratio of N2 in the plasma atmosphere of N2+H2 gaseous mixture as process parameters. Mcrohardness measurements and optical microscopy techniques have been used to investigate the nitriding response of the steel. The work has focused on the surface hardening behavior of the steel, the morphology of the nitrided layers and study of wear properties of plasma nitrided specimens. Pin-on ring type of wear tests were carried out under dry sliding conditions. Besides its reduced processing times, causing no environmental pollution, considerably smooth surfaces, low electricity and gaseous consumptions and compatibility for automation, the plasma nitriding process with controllable diffusion thickness and hard but less ductile metallic surfaces, has allowed for remarkable increase in the hardness of AISI 316L stainless steel. By microhardness measurements and optical microscope investigations, the maximum surface hardness and the deepest diffusion layer has been obtained in the plasma nitrided sample over a period of 7h 550°C in a nitriding atmosphere containing %40N2+%60H2 gaseous mixture. The case depth were found to increase with increasing process temperature and time. Nitrogen content of the plasma nitriding atmosphere while increasing slightly decreased the case depth and surface hardness. Wear rates were observed to increase with increasing compound layer thickness and decreasing surface hardness.