Bakım verenlerin bilgi, tutum ve davranışlarının epilepsili çocuğun fiziksel aktivite seviyesi üzerine etkisi
The effect of caregivers' knowledge, attitudes and behaviors on the physical activity level of the child with epilepsy
  1. Tez No: 838233
  2. Yazar: ÖZDEN HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma bakım verenlerin bilgi, tutum ve davranışlarının epilepsili çocuğun fiziksel aktivite seviyesi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 5-18 yaş arası değişen epilepsi tanısı almış 55 çocuk ve bakım verenleri dahil edildi. Çocukların ve ailelerin demografik bilgileri kaydedildikten sonra çocukların epilepsi şiddetleri“Epilepsi Şiddetinin Küresel Değerlendirmesi”, fiziksel aktivite düzeyleri“Fiziksel Aktivite Anketi”, yaşam kaliteleri“PedsQL™ 4.0 Kısa Form 15”ve“PedsQL™ Epilepsi Modülü”ile değerlendirildi. Bakım verenlerin epilepsi ile ilgili bilgileri“Ebeveyne Yönelik Epilepsi Bilgi Ölçeği”, epilepsili çocuğa yönelik tutum ve davranışları kapalı uçlu sorulardan oluşan soru grubu ile, epilepsi ile ilgili korkuları“Ebeveynlerde Epilepsi ile İlgili Korkular Anketi”, depresyon düzeyi“Beck Depresyon Ölçeği”, anksiyete seviyesi“Beck Anksiyete Ölçeği”, epilepsi ile ilgili kaygıları“Nöbetlere Yönelik Ebeveyn Kaygıları Ölçeği”ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda bakım verenlerin bilgi, tutum ve davranışları ile epilepsili çocuğun fiziksel aktivite seviyesi ve yaşam kalitesi arasında ilişki bulunmadı (p>0,05). Ayrıca bakım verenlerin korku, depresyon, anksiyete ve kaygı düzeyi ile epilepsili çocuğun fiziksel aktivite seviyesi arasında da anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of caregivers' knowledge, attitudes and behaviors on the physical activity level of the child with epilepsy. 55 children diagnosed with epilepsy, aged between 5 and 18, and their caregivers were included in the study. After the demographic information of the children and their families was recorded, the severity of epilepsy in children was evaluated with the“The Global Assessment of Severity of Epilepsy Scale”, the level of physical activity was evaluated with the“Physical Activity Questionnaire”, and their quality of life was evaluated with the“PedsQL™ 4.0 Short Form 15”and“PedsQL™ Epilepsy Module”. Caregivers' knowledge about epilepsy is measured by the“The Epilepsy Knowledge Scale for Parents”, their attitudes and behaviors towards the child with epilepsy are measured by a question group consisting of closed-ended questions, their fears about epilepsy are measured by the“Epilepsy Related-Fears In Parents Questionnare”, their depression level is measured by the“Beck Depression Inventory”, anxiety level was evaluated with the“Beck Anxiety Inventory”, and concerns about epilepsy were evaluated with the“ The Parents' Anxiety About Seizures Scale ”. As a result of the study, no relationship was found between the knowledge, attitudes and behaviors of caregivers and the physical activity level and quality of life of the child with epilepsy (p>0.05). In addition, no significant relationship was found between the caregivers' fear, depression, anxiety and anxiety levels and the physical activity level of the child with epilepsy (p>0.05).