Doğum sonu dönemde babaların partnerinden maruz kaldığı duygusal şiddetin depresyon düzeyi ve baba-bebek bağlanması üzerine etkisi
The effect of emotional violence exposed by fathers from their spouses at postpartum period on the depression level and paternal-i̇nfant attachment
  1. Tez No: 838251
  2. Yazar: HAVVA TOKGÖZ KEKEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ALAN DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma doğum sonu dönemde babaların partnerinden maruz kaldığı duygusal şiddetin babaların depresyon düzeyi ve baba-bebek bağlanması üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 1 Nisan- 1 Eylül 2023 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 3-12 aylık bebeğe sahip 350 baba oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Anket Formu, Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ), Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği (B-BBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde niceliksel iki grup değerlendirmelerinde Independent- Samples T-test, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi ve Fisher's Exact Test, Fisher Freeman Halton test kullanıldı. Duygusal şiddet varlığının babaların depresyon düzeyi ile baba-bebek bağlanması üzerine etkisi Lineer Regresyon analizi ile test edildi. Çalışma öncesi etik izin ve kurum izni alındı. Çalışmaya dahil edilen babaların yaş ortalaması 31,41±4,41 olup, babaların duygusal şiddet oranı %43 olarak saptandı. Babaların EPDÖ puan ortalaması 2,27±2,32 olarak belirlendi. Araştırma sonucuna göre babalarda depresyon riski saptanmadı. B-BBÖ puan ortalaması 82,76±6,00 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and relationship-seeking manner to examine the effect of emotional violence experienced by fathers from their partners in the postpartum period on fathers' depression level and father-infant attachment. The sample of the study consisted of 350 fathers with 3-12 month old babies who applied to Konya Selçuk University Faculty of Medicine Hospital Child Health and Diseases polyclinics between 1 April and 1 September 2023. Data were collected using the Personal Information Survey Form, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), Paternal- Infant Attachment Questionnaire (P-PAQ). In the analysis of the data, Independent-Samples T-test was used for quantitative evaluations of the two groups, and Chi-Square test and Fisher's Exact Test, Fisher Freeman Halton test were used for comparison of qualitative data. The effect of the presence of emotional violence on fathers' depression level and father-infant attachment was tested with Linear Regression analysis. Ethical clearance and institutional permission were obtained before the study. The average age of the fathers included in the study was 31.41±4.41, and the emotional violence rate of fathers was found to be 43%. The fathers' mean EPDS score was determined as 2.27±2.32. According to the results of the study, no risk of depression was detected in fathers. The mean P-PAQ score was determined as 82.76±6.00.