Coğrafi bilgi sistemlerinin jeolojideki bir uygulaması
An Application of geographical information systems in geology
  1. Tez No: 83828
  2. Yazar: CEM KINCAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YALÇIN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Coğrafî Bilgi Sistemleri (CBS), yakın geçmişte insan hayatına girmeye başlamış ve günümüzde ileri teknolojinin kullanılmasıyla yerbilimleri gibi birçok farklı disiplinde uygulama alanları bulmuştur. Coğrafi Bilgi Sistemleri, jeoloji alanında ; yamaç-eğim araştırmaları alt konusunda bir veri tabam oluşturmak üzere araştırılmıştır. Çalışma alanına ait topoğrafik, jeolojik ve eğim veri koordinasyonları incelenmiştir. Ayrıca, topoğrafik verileri kullanarak çalışma alarmım hava fotoğrafına benzer gölgelendirilmiş yüzey şekilleri oluşturulmuştur. Yamaç eğim araştırmaları konusunda ise; eğim-jeoloji ilişkileri araştırılmış ve jeolojik birimlerle-eğim zonlan yerleşiminin tesadüfen olmadığı belirlenmiştir. Bu araştırma, yapılaşma için uygun ve/veya uygun olmayan alanlarının seçiminde beklenmedik katkı sağlayacaktır. Yerleşime uygun alanların kıtlığı nedeniyle yapılaşma oranındaki artışla birlikte kent sahalarının yeniden büyüme gereksmimini önceden yapılaşma için uygun olmayan alanlar olarak değerlendirilmiş alanların yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Geographical Information System (GIS), have taken place in human life since near fast and recently by using enhanced technology, found application areas as geosiences in many different diciplines. Geographical Information System (GIS), were investigated in geology to form a database for research of slope angle subtitle. Topographical, geological and slope angle data combinations which belong to study area were analysed. In addition, areal photo likes shaded reliefs were formed by using topographical data of study area. In the title of slope angle researchs; relationships between every slope and geological zones were researched and geological units and slope zone locations with non- coincidencely, were determined. This research will be contributed to selected suitable and/ or unsuitable areas for the building purposed and determined for unforeseen slope stability problems in advance. The need for urban redevelopment on a large scale together with increase in the rate of coinstructions due to increasing scarcity of suitable sites has meant that in recent years areas formarly regaided as unsuitable have seen, and are being, considered for building purposed.