İzmir Körfezi'nin jeotermal potansiyelinin araştırılması
Investigation of geothermal potential in İzmir bay
  1. Tez No: 83827
  2. Yazar: HAKAN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Çalışmamızda İzmir Körfezi 'ne ait toplam manyetik alan haritalar kullanılmıştır. Çalışma alam içinde manyetik alan vektörü düzgün değişim göstermekte olduğundan toplam manyetik alandaki değişimler harita sahasının Uzun Ada bölgesine indirgenmiştir. Bu aşamadan sonra, Curie nokta derinlikleri en küçük kareler ters çözümünden elde edilmiştir. Curie nokta derinlik haritası gravite, manyetik ve jeoloji verileriyle karşılaştınlmıştır ve aralarında iyi bir uyum olduğu görülmüştür. Ayrıca Curie nokta derinliklerinden yararlanarak elde edilen ısı akısı değerleriyle karşılaştırılmış ve sonuçlan birbirleri ile benzer olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışma sahasının boyutları fazla olmadığından toplam manyetik alan verilerinin bir baz noktasına bağlanması, değerlerindeki değişimin ihmal edilebilir düzeyde oluşu nedeniyle yapılması gerek duyulmamıştır. İzmir Körfezi'nin jeotermel özelliğini ve rezervuar sahaları saptayabilmek için Curie nokta derinliklerinden ve bu derinliklerden elde edilen Körfez'e ait“İsopak Haritası”elde edilmiştir. Curi nokta derinliklerinin elde edilmesinde en küçük kareler ters çözüm tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aeromagnetic maps of İzmir Bay used in this study. The Earth's magnetic field vector shows uniform variation in the study area. Therefore, total magnetic field changes are reduced to the Uzun Island region of the map. The curie points depth map was compared with gravity, magnetic and geological maps and a good correlation was observed between them. Also the heat flow values determined from the Curie points depths were found to be comperable in around the survey area. In addition, as the study area is limited to collect magnetic field data to a base point is not suitable as the changes in the value ca be overlooked as they may be unimportant. To fix the geothermal characteristics and the reserved areas of the İzmir Bay, curie points depth and related“ Isopak Maphs”are used. To optain curie depth points the leasr square inversion were used.