Comparison of performance parameters of a building heating system including heat pump and underground energy storage tank assisted with and without solar energy
Isi pompasi ve güneş enerjisiyle ve olmadan destekli yeralti enerji depolama tanki dahil bir bina isitma sisteminin performans parametrelerinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 838290
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YUMRUTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATEM HASAN ISMAEEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yeraltı depolama tankları, evsel ve ticari ısınma sistemleri için termal enerjiyi verimli bir şekilde depolamak için kullanılır. Bu çalışma, iki sistem arasında karşılaştırma yapar; İlk sistem, yeraltı depolama tankı, ısı pompası ve ısıtılacak bir bina içerir. İkinci sistem, aynı bileşenlere güneş kolektörleri (SC) eklenerek oluşturulur. Her iki sistem için performans parametrelerini bulmak amacıyla analitik bir model geliştirilir. Performans parametrelerinin ana unsurları Performans Katsayısı (COP), depolama tankındaki su sıcaklığı ve kullanışlı güneş enerjisi içerir. Isıtma sistemlerinin tüm performans parametrelerini hesaplamak için bir MATLAB programı hazırlanmıştır. Beş yıl boyunca yapılan işletme sonuçları, SC eklemenin tank içindeki su sıcaklığını en az 10.2 ℃ artırdığını ve COP değerini yaklaşık olarak 1.8 artırdığını gösterdi. Bu sonuçlar, 400 m3 tank hacmi, Carnot verimliliği 40% ve Gaziantep'teki bir ev için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Underground storage tanks are used to efficiently store thermal energy for domestic and commercial heating systems. This study compares two systems; The first consists of an underground storage tank, a heat pump, and a building to be heated. The second system consists of the same components with adding solar collectors (SC). An analytical model of each system is developed to find the performance parameters of the heating systems. The Coefficient of Performance (COP), the temperature of water in the storage tank, and useful solar energy are part of the main performance parameters. A MATLAB program based on the analytical model is prepared for computing all performance parameters of the heating systems. In the fifth year of operation, the results showed adding the SC led to increasing the temperature of water in the tank by at least 10.2 ℃; it also showed an increase in the value of COP around 1.8. These results were obtained for a tank volume of 400 m3 , a Carnot efficiency of 40%, and a house in Gaziantep.