YOLOv3 ve faster R-CNN'in caltech yaya veriseti üzerinde karşılaştırılması
Comparison of YOLOv3 and faster R-CNN on caltech pedestrian dataset
  1. Tez No: 838294
  2. Yazar: İSMAİL BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında şehir içerisinde bir araç kamerası ile çekilmiş olan 10 saatlik video verisi içeren Caltech Yaya Veriseti (Caltech Pedestrian Dataset) üzerinde nesne tespiti için özel tasarlanmış olan Faster R-CNN ve YOLOv3 derin öğrenme modelleri eğitilmiş ve eğitim sonucunda bu iki modelin, video kareleri içerisinde bulunan yayaları tespit edebilmede ne kadar başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Çalışma Google Colab platformu üzerinde Python dili ile kodlanmış olup Faster R-CNN modelinin implementasyonu Torchvision kütüphanesi ile gerçekleştirilmiş, YOLOv3 modelinin implementasyonu ise Darknet çatısı ile gerçekleştirilmiştir. Modeller, kodlandıktan sonra veriseti ile belirlenmiş koşullar ve imkânlar doğrultusunda eğitilmiş ve test işlemleri yapılmıştır. Modellerin test edilmesi sonucunda YOLOv3'ün yayaları tespit etmede Faster R-CNN'den çok daha başarılı olduğu ve daha az kaynak tükettiği için çok daha performanslı çalışarak eğitim sürecini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği ancak test sürecinde imajların birer birer tespit edilmesinde biraz daha yavaş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Faster R-CNN and YOLOv3 deep learning models, which are specially designed for object detection, were trained on the Caltech Pedestrian Dataset, which contains 10 hours of video data taken with a vehicle camera in the city, and it was observed how successful these two models were in detecting pedestrians in the video frames. The study was coded in Python on the Google Colab platform, the implementation of the Faster R-CNN model was realized with the Trochvision library, and the implementation of the YOLOv3 model was realized with the Darknet framework. After the models were coded, they were trained and tested with the dataset in accordance with the specified conditions and possibilities. As a result of testing the models, it was found that YOLOv3 is much more successful than Faster R-CNN, and since it consumes fewer resources, it performs much more efficiently and performs the training process much faster, but it is a bit slower in detecting images one by one in the test process.