Tek kamera ile hava aracı takibi ve telemetri sistemisenkronizasyonu
Aircraft tracking with a single camera and telemetry system synchronızation
- Tez No: 797848
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir hava aracının tasarımında belki de en kritik faz olan uçuş testlerinde emniyet ve maliyet faktörleri çok önemlidir. Emniyeti maksimuma çıkarmak ve maliyeti minimuma indirmek için uçuş testlerinde, uçağa ait sensör ve aviyonik bilgilerin yer ekibi tarafından canlı olarak izlenebilmesi ve gerekli müdahalenin yapılabilmesi için telemetri sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler radyo frekansı (RF) tabanlı sistemlerdir. Hava aracından toplanan veriler bir anten aracılığı ile yayın yapılır ve yer istasyonundaki anten tarafından toplanır, yer istasyonundaki işlemler sonrasında canlı olarak izlenebilir hale gelir. Uçuş testlerinde görsel takip de RF takip kadar önemli bir yere sahiptir. Hem hava aracının izlenmesine hem de sinyal karıştırması gibi durumlarda hava aracının nerede olduğu bilgisinin sağlanmasına sağlar. Bu çalışma kapsamında, hareketli bir yer kamerasından hava aracının otomatik takibi sağlanmıştır. Bu bağlamda literatürde sıklıkla yer alan derin öğrenme yöntemleri kullanılmıştır ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Hava aracı kameradan uzaklaştıkça küçülmekte ve öznitelik çıkarımı zorlaşmaktadır. Bu durumu engellemek için YOLOv3 algoritması tabanlı yeni bir sistem önerilmiştir ve başarı olarak R-CNN, Fast R-CNN, Faster R-CNN ve YOLOv3 algoritmalarından daha iyi sonuç vermiştir, ancak YOLOv3 algoritmasından daha yavaş çalışmıştır. Tespit edilen hava aracı SORT algoritması ile takip edilmiş ve yer kamerası hareket sağlanmıştır. Telemetri anteni ile yer kamerasının senkronizasyonu ise simülasyon ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flight testing, arguably the most significant phase in the design of an aircraft, places a high value on safety and cost considerations. In order to maximize safety and reduce costs, telemetry systems have been created so that the ground crew may monitor the sensor and avionic data of the aircraft in real-time during flight tests and intervene as necessary. These systems operate on radio frequency (RF). The data acquired from the aircraft is transmitted by an antenna, collected by the antenna at the ground station, and can be viewed in real-time following ground station activities. Visual tracking is just as crucial as RF tracking during flight tests. It provides both aircraft monitoring and information on the aircraft's location in situations such as signal jamming. Within the scope of this study, an airplane was tracked automatically using a moving ground camera. In this context, methods often found in the literature for deep learning were employed, and the outcomes were compared. As the airplane recedes from the camera, it shrinks, making feature extraction more difficult. To circumvent this, a novel system based on the YOLOv3 algorithm has been presented; it produced better results than the R-CNN, Fast R-CNN, and Faster R-CNN algorithms, but it was slower than the YOLOv3 algorithm. The SORT algorithm tracked the observed aircraft, and ground camera movements were reported. Simulation provides the synchronization between the telemetry antenna and the ground camera.