İnsan aortasında transient reseptör potansiyeli (TRP) kanalları ile hipertansiyon arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between transient receptor potential (TRP) channels and hypertension in the human aorta
- Tez No: 838320
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ALAŞEHİRLİ, DOÇ. DR. NADİRE ESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yüksek prevalansa sahip olan arteriyel hipertansiyon (HT), kardiyovasküler hastalıkların gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. HT hastalarının büyük çoğunluğunu oluşturan primer HT patogenezi halen büyük ölçüde aydınlatılamadığından tedavi hedefleri de araştırmalara açık bir alandır. Transient reseptör potansiyeli (TRP) kanalları, membran potansiyelini veya hücre içi kalsiyum konsantrasyonunu değiştirerek sinyal transdüksiyonunda önemli rol oynayan bir katyonik kanal sınıfıdır. Hücre kültürü ve deneysel hayvan modellerinde yapılan çalışmalarda TRP kanallarının HT'da rolü olabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışma, TRP kanallarının HT patogenezindeki rolünü ve tedavideki potansiyel yerini araştırmayı hedefleyen, insan vasküler dokusunda yapılan ilk çalışmadır. Çalışmamızda, koroner arter hastalığı nedeniyle koroner arter bypass greft cerrahisi yapılan kronik HT hastaları (n=59) ile HT öyküsü olmayan normotansif (n=22) hastalardan, santral kan basıncını en iyi yansıtan vasküler yapı olan asendan aorta doku örnekleri toplanarak TRP kanallarının mRNA seviyeleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile analiz edilmiştir. Grupların demografik özellikleri, biyokimyasal parametreleri ve kullandıkları antihipertansif ilaç sayıları ve sınıfları ile eş zamanlı kardiyometabolik hastalıkları açısından alt grup analizleri yapılarak gen ekspresyon seviyeleri bu faktörlere göre değerlendirilmiştir. Çalışmada, TRPC1 ve TRPV3 mRNA ekspresyon seviyeleri açısından HT grubu ile kontrol grubu arasında farklılık bulunmazken, HT hastalarının TRPC6, TRPV1, TRPV2, TRPV4, TRPM8 mRNA ekspresyon seviyelerinin normotansif kontrol grubuna göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir (sırasıyla; 0.2'ye karşı 1.05, 0.17'ye karşı 1.05, 0.31'e karşı 0.97, 0.29'a karşı 1.05, 0.35'e karşı 1.19). Sonuç olarak; TRP kanalları, HT patogenezinin aydınlatılması ve potansiyel bir tedavi hedefi olarak değerlendirilmesi daha etkili tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Arterial hypertension (HT) has a high prevalence and is an important risk factor for the development of cardiovascular diseases. Since the pathogenesis of primary HT, which constitutes the majority of HT patients, has not been largely elucidated, treatment targets are also an open area for research. Transient receptor potential (TRP) channels are a class of cationic channels that play an important role in signal transduction by changing the membrane potential or intracellular calcium concentration. Studies conducted in cell culture and experimental animal models have suggested that TRP channels may play a role in HT. This is the first study that is conducted on human vascular tissue and is aimed at investigating the role of TRP channels in HT pathogenesis and their potential place in treatment. In our study, ascending aorta tissue samples, that best reflect central blood pressure, were collected from chronic HT patients (n=59) who underwent coronary artery bypass graft surgery due to coronary artery disease, and normotensive patients (n=22) without a history of HT. TRP channel mRNA levels were analyzed by quantitative real-time polymerase chain reaction. Subgroup analyses were performed for demographic characteristics, biochemical parameters, the number and classes of antihypertensive drugs used by the groups, as well as concurrent cardiometabolic diseases. Gene expression levels were evaluated according to these factors. In the study, while no difference was found between the HT group and the control group in terms of TRPC1 and TRPV3 mRNA expression levels, it was determined that TRPC6, TRPV1, TRPV2, TRPV4, TRPM8 mRNA expression levels of HT patients were lower than those of the normotensive control group (respectively; 0.2 vs 1.05, 0.17 vs 1.05, 0.31 vs 0.97, 0.29 vs 1.05, 0.35 vs 1.19). As a result, TRP channels can provide opportunities for developing more effective treatment approaches by being evaluated as a potential treatment target in elucidating the pathogenesis of HT.